Americký Kongres na poslední chvíli schválil zákon, kterým odvrátil nejhorší dopady rozpočtového srázu. Kdyby nebyl přijat, znamenalo by to pro americkou ekonomiku ztrátu přibližně 700 tisíc pracovních míst a vyšší daně pro 98 procent obyvatel Spojených států. Nejpozitivnější zprávou pro investory tedy je, že se odvrátila hrozba drastického dopadu vyšších daní na obyvatele, což by výrazně snížilo jejich příjem a následně domácí spotřebu. Ekonomiku Spojených států, kde domácí spotřeba tvoří více než 60 procent HDP, by pokles spotřeby vedl k propadu do recese.

Rozpočtová reforma sice odstranila bezprostřední hrozby, ale brzy bude muset americká administrativa řešit další problémy. Aktuálně je nejožehavějším problémem opakovaná potřeba zvyšovat zákonný strop zadlužení. Už na Silvestra loňského roku USA vyčerpaly prostor k růstu dluhu daný zákonem. Nyní mají zhruba dva měsíce na to, aby se podařilo dosáhnout dohody o dalším zvýšení stropu zadlužení. Vyjednávání velmi komplikuje stále znovu se potvrzující hluboká ideologická neshoda mezi postojem republikánů (snaha řešit problém zadlužování snižováním výdajů) a demokratů (větší snaha o vyváženou kombinaci příjmových a výdajových opatření, ale také neochota omezovat nadměrné sociální výdaje).

Lze tedy oprávněně čekat, že drama z konce minulého roku bude brzy pokračovat, což pravděpodobně negativně ovlivní finanční trhy. Investoři by neměli příliš sázet na dolar, který sice nyní posiluje, ale nelze čekat, že by posilování pokračovalo - nejistoty ohledně dalšího vyjednávání jsou příliš velké.Naopak investičně zajímavé by mohly být akcie amerických firem, kterých by se potenciální rozpočtové problémy negativně dotkly, což by se projevilo v nižší ceně akcií. Jde o firmy, jejichž zisky jsou výrazněji vázány na nízkopříjmové skupiny, třeba McDonald's či Wal-Mart, a o dividendové společnosti, příkladem je společnost Johnson & Johnson.

Vývoj zadlužení USA a zákonného stropu zadlužení

 

 

 

 

 

 

 

 

L'uboš Mokráš
analytik finančních trhů, Česká spořitelna

Dolar sice nyní posiluje, ale nelze čekat, že posilování bude dlouhodobé.

Související