Stálý záchranný fond eurozóny (ESM) ve své první aukci dluhopisů dnes prodal papíry za 1,927 miliardy eur (asi 49,2 miliardy Kč). Dluhopisy mají splatnost tři měsíce a průměrný výnos minus 0,0324 procenta.

Informovala o tom agentura Reuters.

Podle zástupců německé centrální banky, přes jejíž systémy se aukce uskutečnila, byl o dluhopisy značný zájem.

 

Záporný výnos znamená, že fond nemusí za vypůjčené peníze nic platit. Naopak bude vracet méně, než kolik si půjčil. To znamená, že investoři ESM považují za relevantní investiční nástroj s nejvyšší mírou spolehlivosti.

Poměr poptávky k nabídce činil 3,2 ku jedné, což znamená, že poptávka byla o 220 procent vyšší, než kolik dluhopisů fond nabízel.

Aukce každé úterý

Počínaje tímto měsícem bude ESM každé úterý v aukci nabízet dluhopisy, nejprve se splatností tři a šest měsíců. Nahradí tak program prodeje svého předchůdce EFSF.

"Úspěch první aukce dluhopisů ESM ukazuje, že investoři nemají absolutně žádný problém s přechodem programu krátkodobého financování z fondu EFSF na fond ESM," poznamenal finanční ředitel ESM Christophe Frankel.

Zájem o dluhopisy evropského záchranného fondu deklarovalo například Japonsko. Jejich ministr financí Taró Aso novinářům řekl, že Japonsko chce tímto způsobem pomoci zemím eurozóny zotavit se z krize.

Tokio k tomu za tímto účelem využívat svých devizových rezerv a má v úmyslu papíry kupovat opakovaně.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru