Největší italská pojišťovna Generali se dohodla na převzetí 49 procent akcií společnosti Generali PPF Holding (GPH), což je společný podnik s PPF českého podnikatele Petra Kellnera. Generali tak v následujících dvou letech mimo jiné plně ovládne Českou pojišťovnu, která je součástí GPH.

IHNED.cz to potvrdil mluvčí PPF Radek Stavěl.

"Bylo to podepsáno včera večer. Celkový objem transakce je po zaokrouhlení 2,7 miliardy eur, včetně přijmu z dividendy v prvním čtvrtletí 2013," dodal Stavěl. V přepočtu se tedy jedná o zhruba 69 miliard korun. To je více než dvojnásobek toho, než je například roční rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu.

Generali podle agentury Reuters do konce letošního března koupí nejprve 25 procent akcií, na konci příštího roku zbytek.

„Dohodou s Generali se pro PPF uzavírá jedna důležitá etapa. Dohoda spolu s dividendami získanými během uplynulých pěti let představuje vynikající návratnost naší původní investice," uvádí zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF Petr Kellner.

Podle objemu obchodu zřejmě půjde o letošní obchod roku. V minulém roce byla největší transakcí koupě Slovenského plynárenského priemyslu za 63 miliard korun společností EPH. I jejím majitelem je Petr Kellner, vedle Daniela Křetínského a  J&T.

Kellner: Klíčový byznys na Východě si ponecháme

"Transakce je tak faktickým završením šestnácti let práce, která začala získáním České pojišťovny. A navíc si ponecháváme klíčové pojišťovny v zemích SNS, kde se dobře doplňují s naším rychle rostoucím podnikáním ve finančních službách,“ prohlašuje Kellner v tiskové zprávě společnosti.

Časopis Forbes odhadl ve svém žebříčku dolarových miliardářů v roce 2012 majetek Petra Kellnera na 8,2 miliardy dolarů (zhruba 155,5 miliardy korun), což znamená 110. příčku.

Info

V prvním pololetí loňského roku se čistý zisk Generali meziročně zvýšil o 4,5 procenta na 842 milionů eur (přes 21 miliard Kč). Příjmy z pojistného se v pololetí zvýšily o dvě procenta na 35,6 miliardy eur zejména díky růstu u neživotního pojištění v Německu, střední Evropě a Latinské Americe.

Společnosti Generali a PPF vytvořily společný podnik v roce 2007. Spojením pojišťovacích aktiv ve východní Evropě získala 9 milionů zákazníků ve 12 zemích. Mario Greco, který se stal generálním ředitelem Generali v srpnu minulého roku, usiloval o dohodu s PPF o prodeji podílu s cílem posílit příjmy pojišťovny na nových trzích, píše agentura Bloomberg.

V rámci dohodnutých transakcí se PPF rovněž zbaví 38,46 procenta v ruské pojišťovně Ingosstrach. Náhradou za to od Generali převezme 27,5procentní podíl v manažerské společnosti PPF Partners, řízené skupinou PPF, a také podíl ve fondu PPF Partners 1 Fund L.P.

Analytici už delší dobu upozorňovali, že se Generali musí rozhodnout, jak vidí budoucnost s PPF. Češi totiž měli opci na prodej svých 49 procent GPH, a pokud by Generali neměla o podíl zájem, mohla PPF podíl nabídnout někomu jinému. Generali bude mít 14. ledna prezentaci v Londýně. Na ní chce investorům předložit svůj strategický plán.

Společný podnik GPH patří k největším pojišťovacím skupinám ve střední a východní Evropě, Rusku a zemích Společenství nezávislých států. Prostřednictvím dceřiných společností spravuje aktiva za zhruba 15 miliard eur (asi 383 miliard Kč) a poskytuje služby více než 13 milionům klientů. V České republice do něj patří například Česká pojišťovna nebo pojišťovna Generali.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru