Zahraniční obchod Česka skončil loni v listopadu v přebytku 35,5 miliardy korun. To je o 17,1 miliardy více než ve stejném období předchozího roku. Vývoz podle předběžných údajů stoupl meziročně o 4,2 procenta, naopak dovoz klesl o 2,4 procenta.

Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

"Rekordní přebytek zahraničního obchodu je známkou, že co drží českou ekonomiku nad vodou, je externí poptávka," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

 

Vývoz společností se sídlem v ČR se zvýšil o 1,3 procenta a vývoz subjektů se sídlem mimo Česko vzrostl o 13,7 procenta. Dovoz firem, které mají sídlo v Česku, stoupl o 0,8 procenta, zatímco dovoz firem sídlících mimo ČR klesl o 16,4 procenta.

Přebytek zahraničního obchodu meziročně nejvíce vzrostl u strojů a dopravních prostředků, a to o 13,5 miliardy korun.

U průmyslového spotřebního zboží stoupl o pět miliard a u surovin o 0,3 miliardy Kč. U minerálních paliv se deficit prohloubil o 0,7 miliardy korun, u potravin a živých zvířat o půl miliardy a u chemických výrobků o 0,2 miliardy korun.

U polotovarů a materiálů kleslo kladné saldo o 0,2 miliardy Kč.

Naděje mizí

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v listopadu přebytkem 68,9 miliardy korun, byl tak podle statistiků meziročně o 6,5 miliardy korun vyšší.

Záporné saldo se státy mimo unii kleslo o 10,6 miliardy na 33,4 miliardy Kč.

"Rekordně se zvýšily rozdíly v přebytku mezi přeshraniční a národní statistikou, což vede k úvaze, že dochází ve velké míře k exportu nejen zboží, ale také přidané hodnoty s ním spojené. Pro český HDP má takový export omezený přínos. Naděje na zastavení propadu české ekonomiky ve 4. kvartálu 2012 po zveřejnění těchto čísel pomalu mizí," doplňuje Sobíšek.

" Ekonomice se nedaří. Čistý export nedokázal vyvážit pokles domácí spotřeby. Recese pokračuje a pokračovat bude," přidává se Vladimír Pikora z Next Finance.

Loni v lednu až listopadu stoupl vývoz o 7,7 procenta a dovoz o 3,3 procenta. Přebytek obchodní bilance za toto období dosáhl 307 miliard Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 123,1 miliardy korun.

Aktivum stouplo hlavně u strojů a dopravních prostředků, a to o 81,5 miliardy Kč, u průmyslového spotřebního zboží se zvýšilo o 26,9 miliardy Kč. Naopak u obchodu s minerálními palivy se schodek prohloubil o 12,2 miliardy korun.