Počet solárních elektráren v Německu loni rekordně vzrostl. Výkon nově instalovaných elektráren v roce 2012 dosáhl podle agentury Reuters 7,6 gigawattů.

Tempo, kterým nové elektrárny přibývají, výrazně převyšuje plány německé vlády. O rok dříve byl totiž nárůst nových elektráren podobný, v roce 2011 dosáhly výkonu 7,5 gigawattů. Berlín by přitom chtěl, aby nové elektrárny vyrobily maximálně 3,5 gigawattů. Vláda dokonce omezila státní dotace na solární energii, což se projevilo mírným poklesem na konci loňského roku, ale rekord to neohrozilo.

Rozkvět solární energetiky v Německu podpořily štědré výkupní ceny garantované na 20 let. Vláda tak chtěla podpořit růst obnovitelných zdrojů energie, které měly postupně nahradit výrobu energie z fosilních paliv. Štědré podpory ovšem zvýšily ceny energie pro koncové zákazníky.

Svaz producentů elektřiny ze slunce BSW uvedl, že jeho členové dodávají elektřinu osmi milionům domácností v Německu. To je o 45 procent více než v roce 2011. Na celkové spotřebě energie v zemi se podílejí pěti procenty a podíl elektřiny ze slunce se na celkových dodávkách energie za poslední tři roky zvýšil čtyřnásobně, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru