Železniční společnost RegioJet získala od ministerstva dopravy údaje o rozdělení čtyřmiliardových dotací na rychlíkové tratě.

K informacím se dostala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zveřejnit je chce na pondělní tiskové konferenci. Informoval o tom mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

České dráhy to považují za narušení trhu a cítí se poškozeny. Doposud se snažily zveřejnění informací o výši dotací zabránit i soudně.

RegioJet se tak dostal k provozním výsledkům jednotlivých tratí na kterých jsou provozovány státem objednávané rychlíkové spoje ČD.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ministerstvo dosud výši dotace na jednotlivých tratích nezveřejňovalo. Dosud uvádělo, že ČD na dotacích platí 120 Kč za kilometr. O uvolnění informací rozhodl bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš.

To, že ministerstvo údaje předalo pouze jednomu subjektu na trhu, považují ČD za porušení zákona a narušení trhu.

"Zvýhodňují tak pouze jednoho účastníka trhu," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

České dráhy údaje o rozdělení dotací považují za obchodní tajemství. Ministerstvu dopravy uvolněním informací podle ČD hrozí pokuta 500 000 korun a náhrada škody.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru