Privatizovali jste v minulém roce byt, koupili dům, chatu nebo pozemek? Pokud jste zvyklí se s daňovými formuláři potýkat až na jaře, nezapomeňte, že daň z nemovitosti musíte přiznat už do konce ledna.

Finanční úřad toleruje zpoždění pěti pracovních dní, pokud tedy formulář neodevzdáte do 7. února, hrozí vám pokuta. Daň platíte například také za garáž, která stojí odděleně. Důležité je, že byl nemovitý majetek zapsán do katastru v průběhu minulého roku 2012.

"Nepodá-li poplatník přiznání k dani z nemovitostí, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo jej podá po stanovené lhůtě a zpoždění je delší než 5 pracovních dnů, je povinen uhradit pokutu. Výše pokuty činí minimálně 500 korun, maximální výše pokuty je 300 000 korun," řekla IHNED.cz Petra Homolová, mluvčí Generálního finanční ředitelství.

Daň máte poté čas zaplatit do konce května. Pokud je vyšší než 5 tisíc korun, můžete ji rozdělit do dvou splátek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru