Dividendovým králem letošního roku by se na pražské burze měly stát defenzivní akcie telekomunikační firmy Telefónica. Výnos by mohl přesáhnout i 10 procent.

"Vzhledem k očekávanému poklesu hospodaření za loňský rok samotná dividenda dozná jistě poklesu, nicméně trh očekává i výnos z dalšího snížení základního jmění," říká pro IHNED.cz analytik BHS Jiří Zendulka.

"Odhady celkové výplaty se u této firmy pohybují převážně v rozmezí 30-40 Kč/akcii. Díky tomu, že titul v prosinci propadl až na 8letá minima, dividendový výnos lze vzhledem k současné ceně predikovat na cca 9,3 % až dokonce 12,4 %," myslí si analytik.

Jak vybrat tu správnou dividendovou akcii? Na co všechno by si měl investor dát při výběru akcie pozor? A vyplatí se vůbec v roce 2013 investovat do defenzivních titulů v Praze? Odpovídal Jiří Zendulka, analytik BH Securities.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Rád bych se zeptal, jak to letos bude se zdaněním příjmu z dividend. Jestliže příjem z dividend není zdaněn, znamená to, že bych tento příjem musel zdanit jako daň z příjmu fyzických osob? Děkuji za odpověď.
Jiří Zendulka
Oblast daní je pro mne spíše okrajovou záležitostí, nicméně pokud vím, pro letošní rok se při výplatách rezidentům stále nic nemění. Zmiňované nedanění dividend by se mělo týkat až roku 2014.
Čtenářský dotaz
Meni se neco z pohledu pripisovani dividend v momente, kdy mame na bcpp xetru?
Jiří Zendulka
Xetra je pouze obchodní systém, vypořádání obchodů a příp. i dividend stále probíhá přes centrální depozitář, tzn. ke změně by nemělo dojít. Záleží vždy na samotné společnosti, jakým způsobem dividendy distribuuje.
Čtenářský dotaz
Jak byste sestavil nyní portfolio člověku, který je spíše rizikově averzní ... byly by to jen defenzivní tituly?
Jiří Zendulka
Při sestavování portfolia pro klienta je třeba znát jeho komplexní profil, tzn. určit takto konkrétně, zda se zaměřit jen na defenzivní tituly je těžké odpovědět. Zaměřil bych se nicméně obecně na velké společnosti s ohledem i na právě dividendový výnos.
Čtenářský dotaz
Můžete prosím jasně říci, které tituly v Praze považujete za dividendové a co konkrétně čekáte od záhady jménem TMR? Díky a hodně zdaru do roku 2013.
Jiří Zendulka
Částečně bylo vlastně již i odpovězeno v samotném článku. Každopádně takový titul bych označil ve vztahu k historické pravidelné výplatě dividendy a i očekávané budoucnosti v tomto směru, resp. ve vztahu k ceně (k dividendovému výnosu). Abych tedy byl konkrétní: ČEZ, O2, PM, KB a PEGAS. TMR pro mne zatím není příliš čitelný titul (ani ho BHS analyticky nepokrývá), nicméně jej z hlediska zaměření podnikání považuji za na trhu zajímavý. Atypický je i firmou založený tzv. akcionářský klub, který může samotné společnosti přinášet synergie. Jako dividendový bych ho ale neoznačil, už i vzhledem k tomu, že dividendový výnos je vzhledem k ceně příliš nízký. Děkuji za přání a přeji Vám v novém roce dobrý nos na investice.
Čtenářský dotaz
Prosím o radu, jakým způsobem vybírat zahraniční dividendové tituly? Resp. existuje někde jejich seznam? Idlane nejaky prehled...
Jiří Zendulka
Já samozřejmě využívám při práci terminál Bloomberg. Na internetu při troše hledání určitě naleznete i nějaký příhodný server. Z hlediska možnosti vyhledávání musím říci, že je zajímavý/účelný finviz.com. Pokud chcete konkrétní tituly s výrazným dividendovým výnosem, poohlédl bych se např. po tzv. realitních trustech (firmy, které mají v názvu „REIT“ - stačí zadat např. na yahoo.com).
Čtenářský dotaz
Píšete, že ideální je Telefonica ... co by se s akcií stalo v momente, kdy by firma odesla z Ceska? (Rekneme, ze to predpokladam - jsou me obavy podle Vas opravene?)
Jiří Zendulka
Abych řekl pravdu, nerozumím termínu „odešla z ČR“. Pokud snad máte namysli odchod majoritního akcionáře, resp. prodej jeho podílu, nepovažoval bych to za katastrofu. Navíc si myslím, že ani k tomuto kroku nedojde. Španělské Telefónice domácí dcera přináší vlastně léta pravidelný výnos, navíc tím má i obsazen další z trhů v regionu. Jeho ztráta by byla nelogická.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, dokážete odhadnout, jak dlouho dokáže Telefonica takto vysokou dividendu vyplnácet? Zvlášť s nastupuující konkurencí virtuálních operátorů a případného čtvrtého operátora? Jan Henzl
Jiří Zendulka
Pro dlouhodobější výhled je zde spousta faktorů. Záleží obecně hodně na ekonomickém vývoji a i na regulačních tlacích nejen ze strany EU, které budou právě i v kontextu vývoje ekonomik. Myslím, že výhled na titul je pro akcionáře rozhodující většinou pro nejbližších cca 12 měsíců a tak i v tomto kontextu vidím v titulu potenciál. Letos zkrátka lze čekat stále nejen rozdělení zisku, ale právě i opět snížení základního jmění u jednotlivých akcií. Nejsem navíc až takový pesimista i z hlediska klesajícího trendu hospodaření. Sektor prochází stále změnami. Nutné je vzít v potaz změnu chování spotřebitelů - rozvoj internetu (nástup smartphonů a tedy nárůst příjmů z datových služeb). Pozitivní je vlastně i odkup vlastních akcií, resp. očekávané snížení počtu vydaných akcií, které tak vlastně zvýší zisk pro ostatní akcionáře.
Čtenářský dotaz
Je podle Vás ted vhodná doba pro vstup na akciový trh, pokud mne prave ted zaujaly dividendove akcie - jako nejbezpecnejsi akcie? Nebo se myslim a existuje nejaka bezpecnejsi volba na akciovem trhu? Resp. jake sektory byste doporučoval?
Jiří Zendulka
Jak už jsem zmínil i v některé z předchozích odpovědí, hodně záleží na investičním profilu investora. Co je nejbezpečnější je vždy otázka :-) Našim klientům nabízíme třeba i produkty, které jsou do značné míry garantované ve vztahu k původní investici a nabízejí rovněž velmi zajímavý dividendový výnos. Takže v tomto směru lze hovořit o ještě „bezpečnější“ investici. Ze sektorů dle mého mohou být obecně zajímavé právě i telekomunikace či spekulativně energetika, resp. utility. Rozhodně bych nedával stranou i technologie. Závěrem Vám všem děkuji za položené dotazy a přeji v novém roce hodně zdraví a také štěstí při investicích. J.Zendulka
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru