Co se dnes děje:

- Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za prosinec loňského roku

- Předběžná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za prosinec v Německu

- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) zveřejní zápis z jednání, které se konalo 11-12. prosince

Kongres schválil rozpočtové úpravy, čeká se na Obamu 

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu v úterý schválila poměrem hlasů 257 ku 167 senátní verzi rozpočtové reformy, která odvrací hrozbu drastických škrtů a návratu recese. Republikánští poslanci sněmovny původně chtěli senátní návrh doplnit rozšířením rozpočtových škrtů, ale pro svůj dodatek nezískali dostatečnou podporu.

Ústředním bodem senátního návrhu je zvýšení daní Američanů, jejichž roční příjem přesahuje 400.000 dolarů, či amerických rodin s celkovým ročním příjmem nad 450.000 dolarů. Jejich daně se zvýší z nynějších 35 na 39,6 procenta. Mnoha republikánským poslancům se takový návrh nelíbil, zejména proto, že podle nich neobsahuje dostatečný závazek ke škrtům v rozpočtových výdajích.

Další rekordní výběr mýtného

Autodopravci loni v Česku na mýtném zaplatili rekordních 8,7 miliardy korun. Je to sice meziročně o 6,8 procenta víc, zároveň ale méně než očekávaných 10,2 miliardy korun. Od roku 2007, kdy byl mýtný systém zaveden, stát vybral 40,6 miliardy korun. ČTK to v úterý sdělil mluvčí mýtného systému MÝTO CZ David Šimoník. (VÍCE ZDE)

NYT vyděsil liberální ekonomy

Přední americký list The New York Times (NYT) vyděsil liberální ekonomy, když ve svém redakčním komentáři vyzval vládu prezidenta Baracka Obamy k masivnímu zvyšování daňových sazeb a přípravě zavádění nových daní, které mají uživit rostoucí stát a podpořit ekonomický růst.

Ekonom John Cochrane považuje návrh nejvlivnějšího média středního proudu americké levice za odklon od všeho, o čem se dosud uvažovalo, a za radikální program přechodu k evropskému sociálnímu státu. Signály odhodlání tlačit na další zvyšování daní vidí pozorovatelé také v posledním Obamově vystoupení.

Rusko: Zákaz prodeje piva u stánků

Od úterka v Rusku platí zákaz prodeje piva u všudypřítomných pouličních stánků. Pro spotřebitele to bude znamenat většinou jen krátkou zacházku do běžné prodejny, značná část kiosků ale kvůli tomu podle expertů zanikne. Další těžkou ránu kioskům uštědří připravovaný zákaz prodeje cigaret, uvedla agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru