První obchodníci spustili už ve středu, tedy na Druhý svátek vánoční, povánoční výprodeje, slevy dosáhnou až 80 procent. Obchodníci do akcí zařadí hlavně elektroniku, zimní oblečení, obuv a sportovní zboží.

Výprodeje mají po předvánoční nákupní horečce opět přilákat zákazníky do prodejen a zbavit obchodníky zbývajících zásob sezonního zboží.

"Výprodej jsme oficiálně nastartovali 26.12. a pojedeme jen do vyprodání zásob. Zákazníci, kteří si pospíší, se mohou těšit až na 70% slevy elektroniky," říká mluvčí největšího internetového obchodu v Česku Alza.cz Jaromír Řánek.

Řetězec Tesco odstartoval slevové akce rovněž ve středu. "Povánoční prodeje zlevněného zboží potrvají do vyprodání zásob, u některého sortimentu slevy poběží až do konce února a jejich výše může u vybraného zboží v průběhu trvání těchto prodejů ještě narůstat," řekl mluvčí řetězce Jan W. Dvořák.

Slevy od 25 do 75 procent se budou týkat až 2000 položek. Výrazně levněji pořídí lidé oděvy, domácí potřeby a elektro. Za polovinu původní ceny budou k dispozici vánoční kosmetické balíčky.

"Slevy se týkají všech kategorií našeho zboží, jedná se tedy o tisíce položek. Dosahují až 70 procent," přidává se mluvčí Kasa.cz Jitka Součková.

„Od 1. ledna vzroste v České republice DPH, někteří zákazníci proto budou chtít stihnout koupi nové elektroniky ještě do konce roku, vysvětluje Ladislav Pospíšil ze sítě Expert Elektro a dodává:

„I přesto očekáváme, že povánoční výprodeje vyvrcholí přibližně v polovině ledna. Slevy v našem řetězci ale potrvají minimálně do jeho konce.“

Výprodeje začaly i v prodejnách Electro Worldu. Budou pokračovat do vyprodání zásob, pravděpodobně do konce ledna. Slevy se budou týkat stovek položek.

"Výprodeje nejsou pouze ve znamení doprodání skladových zásob, které zbyly z Vánoc. Pro zákazníky, kteří dostali pod stromeček hotovost nebo pro nakupující, již spotřebu odkládají až na povánoční období, jsme objednali další zboží, které budeme prodávat za speciální výprodejové ceny," uvedl marketingový ředitel společnosti Jan Bosák.

Obchody s oblečením C&A spustí po svátcích vlnu výprodejů, která potrvá až do půlky ledna. "Vybrané zboží zlevňujeme až o 50 procent. Slevy se týkají všech oddělení," sdělila Monika Žilková z oddělení marketingu.

Agresivní Mall.cz

V internetovém obchodě Mall.cz odstartovali výprodej, který, jak tvrdí, rozsahem překoná loňský rok. Slevy se dotknou tisíců položek ve všech oddělení a dosáhnou až 86 procent. Výprodej potrvá do konce ledna.

Společnost předpokládá, že návštěvnost v prvních dnech výprodejů může překonat i nákupy v předvánočních dnech.

Část zákazníků odkládá předvánoční útratu na začátek velkých slev, mnoho lidí najde pod stromečkem dárkové certifikáty nebo peníze.

Slevy až 60 procent nabízí od 27. prosince řetězec Euronics. Týkat se budou mimo jiné televizí, tabletů, praček a notebooků. "Tržby letošních Vánoc jsou v naší síti o osm procent vyšší než loni. Pokud bude stejný trend pokračovat i nadále, očekáváme, že tržby z výprodeje budou sahat až k 280 milionům korun," dodal mluvčí obchodů Bohuslav Komín.

Obchody Marks&Spencer spustily výprodeje na vybrané zboží už 20. prosince, slevy dosahují až 50 procent. Obchody s nábytkem Ikea zlevnily zboží už od 18. prosince.

Využít povánoční slevy a pořídit některé dárky až v sezonních výprodejích se letos chystá 31 procent Čechů. Při slevách plánují utratit v průměru 4150 Kč, nejčastěji za oblečení, obuv a elektroniku. Ukázal to poslední průzkum GE Money Bank.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru