Leden 2018: Blackout v Česku

Text vyšel jako součást textu "Evropa a Česká republika odvracejí energetický kolaps" publikovaného v časopise "The Science for Population Protection" č. 2/2009. Autoři pracují ve Středisku bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK. Redakčně kráceno, mezititulky jsou redakční.

Česko bylo postiženo od počátku roku již téměř dva týdny trvajícími silnými mrazy. Prudce stoupal odběr elektrické energie a lokálně se již začal projevovat její nedostatek. Velká sněhová bouře v polovině ledna silně poškodila na několika klíčových bodech přenosovou soustavu elektrické energie.

Pondělí, 7.23

K přerušení dodávky proudu došlo náhle v nejnevhodnější okamžik - jednoho lednového pondělí, kdy většina lidí odcházela do práce a děti do školy.

S výjimkou autobusů přestala fungovat veškerá městská hromadná doprava, železnice a bylo přerušeno řízení letového provozu. Přestal fungovat systém směrových světel na křižovatkách, což vedlo k postupnému dopravnímu chaosu a na klíčových křižovatkách a dopravních uzlech ke kolapsu. Kolem desáté hodiny vypadlo spojení mobilními telefony.

Provoz nemocnic byl zpočátku zajišťován v režimu využití náhradních agregátů, ale po několika hodinách mohla být lékařská péče věnována jen naléhavým případům. Zhaslo vnitřní osvětlení. Přestaly fungovat banky, bankomaty a v obchodech pokladny, takže všechna tato a další zařízení včetně nejrůznějších služeb bylo nutné přerušit. V domácnostech nejde rozhlas a televize, ani domácí spotřebiče, byty přestaly být vytápěny. Bylo přerušeno telefonní spojení na pevných linkách.

Pondělí, odpoledne

Občané v prvních hodinách výpadku proudu vzniklou situaci pociťovali jen jako nepříjemnost, poté ji už začali vnímat jako diskomfortní zátěž pro sice stále větší množství lidí, ale stále vedoucí k hospodářským i osobním ztrátám jen omezeného rozsahu.

K ohrožení lidských životů docházelo zatím jen ve výjimečných situacích, například při selhání náhradních agregátů v nemocnicích či při vzniku paniky v netypických specifických situacích. Státní a samosprávné orgány měst a obcí se situací začaly vážněji zabývat až v pozdních odpoledních hodinách; odpovědní funkcionáři řadu hodin předpokládali, že jde pouze o dočasný výpadek elektrické energie.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru