Co se dnes děje:

- 12:00 Evropská komise představí návrhy výrazných reforem pravidel, jak mohou být vyráběny, představovány a prodávány cigarety a tabákové výrobky (VÍCE ZDE)

- Začíná dvoudenní zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), rozhodování o úrokových sazbách není na programu

-  Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí finančního roku

Hypotéky opět na minimu

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu dále klesla na 3,25 procenta, a je tak nadále nejnižší od doby sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Dosud nejnižší byly sazby letos v říjnu, a to 3,36 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Státní správa s účty u ČNB

Sněmovna schválila senátní verzi novely rozpočtových pravidel, podle níž budou muset mít veřejné instituce účet u České národní banky. Tam jim stát bude posílat státní příspěvky a dotace. Poslanci v úterý podpořili požadavek Senátu, který na rozdíl od vládní předlohy doporučil omezit platební funkce centrální banky vůči obcím, krajům nebo vysokým školám. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Konsolidace kontejnerové přepravy

Největší němečtí námořní kontejneroví přepravci Hapag-Lloyd a Hamburg Süd jednají o možnosti vzájemného spojení. Společnosti to oznámily v úterním společném sdělení. Vznikl by tím globální přepravce, který by byl schopen přežít čtyřletý propad odvětví.

EU tlačí na Google

Evropská unie v úterý vyzvala amerického internetového giganta Google, aby jí do ledna předložil návrhy na řešení dvouletého vyšetřování jeho údajných přečinů proti hospodářské soutěži na poli internetového vyhledávání. Termín dal komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia osobně na schůzce s výkonným šéfem Googlu Ericem Schmidtem v Bruselu.

Půjčka Iráku

Světová banka přislíbila půjčit Iráku 900 milionů dolarů (přes 17 miliard korun), které mají pomoci v této zemi vytvořit nová pracovní místa, posílit úřady a zlepšit sociální zázemí. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Boj o vedení WTO

Světová obchodní organizace (WTO) má zatím dva kandidáty na místo svého generálního ředitele, které Francouz Pascal Lamy opustí 31. srpna příštího roku. Ke kandidátovi z Ghany se v úterý připojila ministryně obchodu Kostariky Anabel Gonzálezová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru