Zvýšení daní přinese 1,2 milionu dolarů, tvrdí nový návrh rozpočtu, se kterým přišel americký prezident Barack Obama. Jde o kompromisní návrh, který má bojovat s vysokými deficity a který už Obama předložil republikánům v Kongresu.

Na oplátku bude prezident souhlasit s omezením výdajů státního rozpočtu o 1,22 bilionu dolarů.

"Považujeme to za dobrou nabídku, která dokazuje, že jsme vyšli republikánům vstříc na víc než polovinu cesty jak v příjmech, tak ve výdajích," řekl agentuře Reuters zdroj z Bílého domu.

Návrh přichází v době, kdy se Obama a šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner snaží odstranit rozpory v názorech na konstrukci budoucích rozpočtů a odvrácení hrozících problémů.

Boehner v první reakci konstatoval, že nový Obamův návrh není vyvážený, nicméně každý odklon od původních prezidentových představ je "krok správným směrem".

Republikáni a demokraté jsou v časové tísni. Pokud se nedohodnou do konce roku, vyprší v USA od ledna daňové úlevy přijaté za předchozího prezidenta George Bushe a zároveň se začnou uplatňovat automatické rozpočtové škrty.

Tento takzvaný pád z fiskálního útesu by podle odhadů renomovaných institucí a ekonomů mohl Spojené státy opět uvrhnout do recese.

Republikáni podle listu The Wall Street Journal v minulých dnech předložili "průlomový" návrh, který souhlasí se zvýšením daní pro milionáře. V příštích deseti letech by zvýšil příjmy státního rozpočtu o bilion dolarů.

 

Republikáni, kteří ještě nedávno jakékoliv zvýšení daní odmítali, zároveň požadují škrty ve stejné výši.

Šéf Bílého domu původně do jednání vstoupil s požadavkem nových příjmů státního rozpočtu ve výši 1,6 bilionu dolarů během deseti let. Obama rovněž požadoval, aby se vyšší daně týkaly lidí s příjmy nad čtvrt milionu dolarů ročně, zatímco nyní hovoří o hranici 400 tisíc dolarů ročně.

Demokraté se s republikány přou o výši daní a rozpočtových škrtů prakticky od Obamova nástupu do úřadu. Kompromis mezi růstem daní a rozpočtovými škrty jim ale zatím dosud unikal. Zadlužení Spojených států mezitím v poslední době prudce rostlo. Státní dluh USA přesahuje rekordních 16,3 bilionu dolarů.