Téměř dvě pětiny firem omezí kvůli nejistotě ohledně sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) vánoční dovolené. Týkat se to bude především zaměstnanců finančních oddělení, marketingu a prodeje, vyplývá z ankety Komory certifikovaných účetních.

 „Pokud bude schválena nová regulace velmi brzy a podaří se dosáhnout její platnosti hned od 1. ledna, ve firmách se zřejmě bude mezi svátky svítit dlouho do noci,“ uvedl k výsledkům ankety Karel Smetana, místopředseda Komory certifikovaných účetních.

Obecně současnou nejistotu ohledně DPH vnímá jako problém až 88 procent firem. Vyplývá to z průzkumu Komory certifikovaných účetních, které se zúčastnilo 223 finančních manažerů a účetních českých firem.

Tento týden by měla Poslanecká sněmovna přehlasovat veto senátu k balíčku daňových změn. Ty mimo jiné počítají od příštího roku se zvýšením sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent.

Následně má 15 dní na podpis prezident.

Dvě sazby DPH v jednom měsíci

Česku tak podle daňových poradců reálně hrozí, že v jednom měsíci budou platit kvůli schvalování daňového balíčku různé sazby DPH.

Na počátku ledna totiž může začít platit již dříve schválená jednotná sazba daně 17,5 procenta. Ta se pak během měsíce změní na plánovaných 15 a 21 procent.

Podle průzkumu Komory certifikovaných účetních mají firmy nejčastěji problémy s úpravou softwaru, aby včas odpovídal novým zákonným požadavkům. Týká se to téměř 70 procent firem.

Úprava ceníků je problémem pro 54 procent dotázaných.

Téměř 47 procent účastníků průzkumu se obává dopadu zvýšení DPH na náklady firem. Respondenti dále uvádějí jako problém úpravu marketingových materiálů, protože nejsou schopni zveřejnit finální spotřebitelské ceny na letácích.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Další z obávaných dopadů je podle průzkumu neschopnost firem instruovat zaměstnance prodeje pro obchodní jednání.

"Nejistota ohledně cen produktů a služeb má tedy velmi pravděpodobně konkrétní dopad na uzavírání zakázek, a tedy obchodní výsledky firem," uvedla komora.

Ta zároveň upozornila, že ani jednoznačné vyřešení sazeb DPH již k 1. lednu vícenáklady firem spojené s nejistotou nesníží.

"Varianty rozpočtů, ceníků a nabídek se připravují již hodnou chvíli. Čas strávený jejich přípravou firmám již nikdo nevrátí. S rozhodnutím o nové výši DPH řada těchto materiálů bohužel skončí v koši," uvedl místopředseda Komory certifikovaných účetních Karel Smetana.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru