1) Jakou změnu v oblasti práva od roku 2013 považujete za nejzásadnější?

 

JAROMÍR CÍSAŘ

PARTNER, CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ A SPOL.

1) Podle mého názoru je jednou ze zásadních změn roku 2013 novelizace občanského soudního řádu a exekučního řádu. Tato novelizace, ač není mediálně tolik propagovaná jako např. důchodová reforma, vládní daňový balíček či přímá volba prezidenta, přináší zásadní změny v exekuci. Zásadní změnou je, že od 1. ledna 2013 dochází ke zrušení současné dvojkolejnosti výkonu rozhodnutí a exekuce a napříště bude ve většině případů možná pouze exekuce prováděná soudním exekutorem. Dále se změní systém nařizování exekuce, kdy soud již nebude nařizovat exekuci usnesením, nýbrž pouze pověří exekutora formou opatření, což by mělo vést ke zrychlení exekučního řízení. Novinkou je též povinnost věřitele zaslat dlužníkovi předžalobní výzvu, což by mělo pomoci zamezit tomu, aby se dlužník o svém závazku dozvěděl až tehdy, kdy několikanásobně naroste o náklady nalézacího řízení a exekuce. Náklady exekuce by měly být sníženy též povinným spojováním exekucí, které budou vedeny jedním věřitelem proti jednomu dlužníkovi. Jako poslední z celé řady změn je možné jmenovat tu, že od 1. ledna 2013 již exekutoři nebudou moci sepisovat exekutorské zápisy; tato pravomoc bude napříště vyhrazena pouze notářům.

TOMÁŠ SOKOL

PARTNER, BROŽ & SOKOL & NOVÁK

1) K žádné zásadní změně v oblasti práva nedošlo. Zákonem se zřejmě nejzásadnějším dopadem zřejmě bude zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi č. 428/2012 Sb. Co do eruptivnosti jeho aplikace o "prsa" vyhrává nad zákonem o volbě prezidenta č. 275/2012 Sb. S oběma si ještě užijeme spoustu legrace.

 

 

STANISLAV SERVUS

PARTNER, DVOŘÁK & SPOL.

1) V oblasti obchodního ani občanského práva nevstupuje v účinnost k 1. lednu 2013 žádná převratná novela, a tak se zdají být nejzásadnějšími připravované změny v daňových zákonech. Za velmi podstatnou změnu považuji poměrně rozsáhlou novelu stavebního zákona a jsem zvědav, jak se v praxi osvědčí. Záměrem legislativců přece bylo zejména zjednodušit a zlevnit průběh stavebního řízení pro stavebníky. Řada klientů též doufá, že platební morálka jejich odběratelů se zlepší v důsledku připravované novely obchodního zákoníku, která v návaznosti na evropské směrnice stanoví termíny splatnosti finančních závazků a omezuje možnosti prodlužování splatnosti. Z dlouhodobého hlediska bude zajímavá i novela občanského soudního řádu, zejména dovolání, protože nová pravidla umožní Nejvyššímu soudu vyjádřit se k většímu množství problémů než za současné úpravy.

VRATISLAV KOŠŤÁL

VEDOUCÍ ODBORU PRÁVNÍ SLUŽBY, ČEPS

1) Nový rok nám v plném rozsahu zažehne účinnost většiny ustanovení textově velmi složitého zákona o podporovaných zdrojích energie, který má za cíl přinejmenším přinést do temného světa dotační politiky světlo ekonomického rozumu a zamezit dalšímu dutí větru v peněženkách všeho českého občanstva. Fatální změnou nejen tohoto roku, ale možná i století, je však zákon č. 89/2012 Sb., kterým nás zákonodárce podaroval v první polovině letošního roku. Není to sice změna účinná od začátku blížícího se roku 2013, ale zato je to změna zásadní, která si po celý následující rok vyžádá poměrně velký čas a pozornost všech z nás na poctivou přípravu. Je to změna, jež nejen právníky naší společnosti bezprecedentně zahnala zpět do lavic právnických fakult a která nejen naši společnost nutí na poměrně dost tenkém ledě různých interpretačních nesnází v tom následujícím roce zásadně rekonstruovat lety vyzkoušený smluvní rámec obchodních vztahů. Spolu s mnoha obyčejnými lidmi, ale i řadou právních profesionálů tedy zákonodárci spíláme, že nám bohužel nedal dostatek času, abychom se na tento zásadní zvrat v soukromém právu dokázali pořádně připravit.

VLADIMÍR PETRUS

MANAGING PARTNER, CLIFFORD CHANCE

1) Kromě legislativních změn zásadního společensko-politického významu (tedy zejména zvýšení daní, penzijní reforma a církevní restituce), rok 2013 bude velmi důležitý také ve vztahu k nové úpravě soukromého práva České republiky (zejména pak nový občanský zákoník). Jakkoliv má nová kodifikace nabýt účinnosti až 1. ledna 2014, bude to již rok 2013, který přinese konečnou odpověď na otázku, do jaké míry bude česká společnost schopna tuto zásadně novou právní úpravu vstřebat a připravit se na ni tak, aby citelným způsobem negativně neovlivnila české podnikatelské prostředí. A nejedná se zde přitom zdaleka "pouze" o celou podnikatelskou sféru, justici a veškeré právnické profese.

RADEK JANEČEK

PARTNER, SQUIRE SANDERS

1) Vedle změn daňových zákonů, za nejzásadnější změnu účinnou od roku 2013 považujeme novely občanského soudního řádu č. 396/2012 Sb. a č. 404/2012 Sb. Ty jednak v reakci na zrušovací nález Ústavního soudu zcela zásadním způsobem změní podobu dovolání, jednak významně zasáhnou do právní úpravy vykonávacího a exekučního řízení, např. tím, že se pokouší omezit překrývání působnosti soudů a exekutorů při nuceném výkonu rozhodnutí.

 

LUBOŠ PROCHÁZKA

PRÁVNÍK, MERCEDES-BENZ ČESKÁ REPUBLIKA

1) Za nejzásadnější v roce 2013 považuji, aby všechna rozhodnutí našich zákonodárců směřovala pouze k tomu, že účinnost NOZ a ZOK nastane opravdu ke dni 1. leden 2014, jak je od počátku avizováno. V tomto směru by měla být nasměrována i činnost exekutivy a soudů, jakož i profesních právnických komor a unií. Je to úkol nelehký, ale opravdu zásadní pro tak velkou změnu dotýkající se úplně každého občana, jakou uvedení NOZ a ZOK do každodenní praxe nepochybně je.

Související