Společnost Darty, která vlastní řetězce prodejen elektroniky Datart, plánuje prodat nebo uzavřít své sítě v České republice, na Slovensku a ve Španělsku. Firma tím chce eliminovat ztráty a snížit náklady, uvedla dnes firma podle webové stránky britského listu Financial Times.

Darty, která má akcie na londýnské burze a dříve se jmenovala Kesa Electricals, před čtyřmi měsíci zahájila strategické přehodnocení svých aktivit. Ty se potýkají se slabou evropskou ekonomikou a ostrou konkurencí internetového prodeje. Předseda správní rady firmy Alan Parker uvedl, že chce "eliminovat ztráty", které má firma na některých trzích, a zaměřit se na základní trhy Francie, Belgie a Nizozemska.

Počátkem tohoto roku již Darty prodala britský řetězec Comet. Ten o devět měsíců později vyhlásil bankrot a plánuje do Vánoc uzavřít 195 prodejen. Minulý měsíc Darty oznámila prodej 20 italských prodejen formě DPS Group.

Parker uvedl, že k sítím, jejichž odloučení nyní Darty plánuje, se bude přistupovat individuálně. Dodal, že možný je jak jejich prodej, tak uzavření.

Společnost Datart International patří na českém trhu k předním prodejcům elektroniky a provozuje zde síť 31 prodejen a internetový obchod. V účetním roce 2010/2011 skončila ztrátou 7,3 milionu korun, uvedla firma v květnu. Datart International působí i na Slovensku, kde má 11 obchodů. Datart působí na českém a slovenském trhu od roku 1990.

Tuzemští prodejci elektroniky v posledních letech čelí důsledkům hospodářské krize, kvůli které Češi od závěru roku 2008 méně nakupovali. Ceny spotřební elektroniky zároveň klesaly, takže obchodníci, aby vykázali stejné tržby, museli prodat více zboží.

Tržby Darty za půl roku do konce října mírně klesly na 1,8 miliardy eur (asi 45 miliard Kč), Firma utrpěla hrubou ztrátu 7,3 milionu eur proti mírnému zisku o rok dříve.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru