Měnový výbor americké centrální banky Fed podle očekávání oznámil nové kolo nákupů státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů (872 miliard Kč) měsíčně. Fed také potvrdil, že bude pokračovat v nákupech hypotečních dluhopisů, které zahájil v září. Ty dělá tempem 40 miliard dolarů měsíčně.

Fed se těmito zásahy snaží povzbudit ekonomický růst a zaměstnanost.

Fed naváže novými nákupy státních dluhopisů na "operaci twist", která končí tento měsíc. V ní kupuje obligace s pozdějšími lhůtami splatnosti z výnosů prodeje krátkodobých dluhopisů. Nyní však bude většinu těchto nákupů financovat novými penězi.

Nákupy státních dluhopisů tak budou opět zvyšovat bilanční rozvahu Fedu a množství peněz v oběhu, stejně jako zářijový program nákupů hypotečních dluhopisů.

Fed také překvapivě přijal konkrétně vyčíslené makroekonomické limity pro pokračování ve své extrémně uvolněné měnové politice.

Uvedl, že bude držet své oficiální krátkodobé sazby blízko nuly, dokud míra nezaměstnanosti zůstane nad 6,5 procenta a inflace ve střednědobém výhledu do dvou let nepřekročí 2,5 procenta.

V současnosti je sice nezaměstnanost nejníže od vypuknutí finanční a následně hospodářské krize, ale stále v listopadu dosahovala 7,7 procenta. Inflace se pohybuje pod dvěma procenty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru