Islandská skupina Sigur Rós se stala první potvrzenou hvězdou mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava v roce 2013. Hudba kapely, která byla nominována na Grammy či Mercury Prize, vychází z nedotčené přírody a života na Islandu, na nějž jsou její členové neustále citlivě napojeni.

"Posluchači na celém světě obdivují jejich nezaměnitelnou a uhrančivou hudbu, která chvíli zní teskně, záhadně a za chvíli se změní v bouři. Písně Sigur Rós se běžným rockovým měřítkům vymykají svojí hlubokou zakořeněností ve starobylé tesklivosti islandských balad a inspirací svádivými kouzly severských nálad," řekla ředitelka fetsivalu Zlata Holušová.

Skupinu, kterou obdivují například Thom Yorke, David Bowie, Brad Pitt nebo David Attenborough, založili v roce 1994 zpěvák a kytarista Jón „Jónsi“ Birgisson, baskytarista Georg Hólm a bubeník Ágúst Ævar Gunnarsson, kterého po pěti letech nahradil Orri Páll Dýrason. V roce 1998 se přidal hráč na klávesy Kjartan Sveinsson.

Název si dali po zpěvákově sestře Sigurrros (Vítězná růže), která se narodila v týdnu založení kapely. První album vydali v roce 1997.

Letos vyšla deska Valtari plná hymnických, téměř klasicistních, ztišených skladeb s obrovským emotivním nábojem. V rámci projektu nazvaném „the valtari mystery film experiment“ k nim vzniklo téměř dvě desítky videoklipů, které natočili jak významní režiséři, tak i fanoušci skupiny. V níže uvedeném snímku Fjögur píanó účinkoval hollywoodský herec Shia LaBeouf.

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava se uskuteční od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren.

Snímek k písni Fjögur píanó (2012)

Sigur Rós - Hoppípolla (2005)

Sigur Rós - Sæglópur (2006)

Video