Změna pravidel ohledně minimální mzdy se týká několika tisíc lidí. Minimální mzdu jako takovou dostává pravidelně necelých 100 tisíc Čechů, její snížené sazby především pomocný personál a manuální pracovníci.

To se nově mění. Státem garantovaný plat bude pro všechny stejný, bez výjimek. Firma si bude moct vybrat, jestli bude platit stejnou mzdou zaměstnance bez praxe/s praxí atp.

Výše základní minimální mzdy se tedy nemění. V Česku se ostatně na částce 8000 Kč hrubého měsíčně drží už šestým rokem (případně na adekvátních 48,10 Kč za jednu odpracovanou hodinu). Ruší se jen výjimky, které opravňovaly zaměstnavatele snížit plat lidem bez praxe, absolventům, zdravotně postiženým,...

Například zaměstnanci ve věku 18 - 21 let můžou nyní dostávat po dobu prvních 6 měsíců jen 90 % (tj. 7200 Kč) z uvedeného minima, pokud jim je méně než 18 let, pak dokonce jen 80 % (6400 Kč). Mladistvý v invalidním důchodu pak dnes dostane například jen polovinu (4000 Kč).

Česko je se svou šest let nezměněnou minimální mzdou v Evropě zcela osamocené. Pokus ministra Drábka z roku 2011 o zvýšení tohoto minima alespoň o 400 korun byl u vlády neúspěšný. Odboráři by minimální mzdu chtěli zvýšit alespoň o pětinu.

A porovnání s Evropou? V Německu minimální mzda reálně neexistuje. Pouze některým odborům se tam podařilo vyjednat si pro konkrétní odvětví výjimky. A ty ještě platí jen v některých regionech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru