V minulosti, kdy existovaly národní měny, se mzdové disproporce projevily v oslabení měn. V zemi, kde mzdy rostly rychleji než produktivita práce, došlo k oslabení měnovému kurzu.

Dnes to není možné, protože tento měnový vyrovnávací mechanismus kvůli společné měně neexistuje.

Graf níže ukazuje vývoj mzdových nákladů ve vybraných zemích eurozóny od roku 2000 až po současnost.

V článku se dále dozvíte

  • Od roku 2000 vzrostly mzdy v problematických zemích Evropy o 30 - 50 procent. V Německu za stejné období platy takřka stagnovaly. Není se čemu divit, že jsme se dostali do patové situace. Německo mzdy skokově nezvýší, periférie Evropy jednorázově nesníží. Všichni přitom platí stejnou měnou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru