Úroky dohodou
Do oblasti úroku z prodlení přináší nový občanský zákoník drobné, pro účastníky právních vztahů nicméně přínosné změny. Nadále platí, že věřitel má kromě samotného plnění právo po dlužníkovi požadovat i úroky z prodlení. Podle dosavadní úpravy mohl věřitel nepodnikatel požadovat úroky ve výši stanovené právním předpisem (takovým je nařízení vlády č. 142/1994 Sb.), věřitel podnikatel pak úroky smluvní nebo stanovené předmětným předpisem.

Proti stávající úpravě spočívá rozdíl především ve skutečnosti, že nově i nepodnikatelé se nemusejí spokojit s výší úroků podle příslušného vládního nařízení, ale výši úroků si mohou, stejně jako podnikatelé, sami sjednat odlišným způsobem, než stanovuje příslušné vládní nařízení (kterým bude nově nařízení vlády č. 351/2013).

Souběh úroku a smluvní pokuty
Pokud si nyní podnikatelé stejně jako nepodnikatelé mohou zvolit výši úroku, lze předpokládat, že to učiní tak, aby si vedle toho nemuseli sjednávat za prodlení i smluvní pokutu (ta podle dnešní úpravy v neobchodních vztazích kompenzovala nízkou výši úroku na základě příslušného nařízení). Souběh úroku z prodlení a smluvní pokuty však bude nicméně podle všeho možný i v nové právní úpravě.

Úroky z úroků
Z podnikatelského pohledu je významnou změnou možnost dohodnout si úroky z úroků. Stávající právní úprava takovou dohodu neumožňovala, povoleno bylo požadovat pouze úroky z jistiny. Fakticky se však takového stavu dalo dosáhnout dohodou, že přirostlé úroky se stávají součástí jistiny.

Pojistka proti účelovému vyčkávání
Zákon také nově obsahuje jakousi pojistku proti účelovému navyšování úroků, resp. vyčkávání s uplatněním práva na zaplacení dluhu u soudu. Stanovuje totiž, že věřitel, který bez rozumného důvodu otálí s uplatněním práva na zaplacení dluhu tak, že úroky činí tolik co jistina, ztrácí právo požadovat další úroky. Další úroky pak věřiteli náleží až ode dne, kdy své právo uplatnil u soudu.

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.