Češi letos plánují utratit za štědrovečerní tabuli a stromeček v průměru asi 4000 korun na domácnost. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro úvěrovou společnost Home Credit, kterého se zúčastnilo přes 1000 lidí. Zhruba tři čtvrtiny z nich zvolí tradiční podobu Vánoc, takže svátky stráví s rodinou, budou večeřet kapra a u stromečku si zazpívají koledy.

Podle průzkumu letos chtějí Češi vynaložit na štědrovečerní tabuli v průměru na jednu domácnost 2291 korun za potraviny, 490 korun za alkoholické nápoje a 390 korun za nealkoholické a také 251 korun za vánoční stromeček a dalších 574 korun za ozdoby.

Neochota lidí k utrácení mimořádně velkých částek za oslavu Štědrého večera souvisí podle Home Creditu s ekonomickou situací většiny domácností. "Vzhledem k růstu inflace, obzvlášť u potravin, nebo vyšším daním a také v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností nehodlají lidé riskovat. Raději si Vánoce užijí v rodinném kruhu bez zbytečných výdajů," sdělil analytik společnosti Michal Kozub.

Naprostá většina Čechů oslaví Vánoce tradičně, s koledami a smaženým kaprem v rodinném kruhu. Takový Štědrý den plánují asi tři čtvrtiny účastníků průzkumu, kdežto v restauraci, zahraničí nebo třeba na chatě bude trávit svátky méně než procento lidí.

Tradic se Češi drží podle průzkumu také při nakupování vánočních dárků. Více než čtyři pětiny lidí totiž chodí do klasických kamenných obchodů. Nakupování dárků přes internet se ale na kamenné prodejny dotahuje, služeb e-shopů letos při vánočních nákupech využijí asi tři pětiny lidí. "Překvapením je, že se pro variantu e-shopů letos nově ve velké míře rozhodují i lidé ve věku nad 60 let," uvedl analytik.

 

Dodržování tradičních vánočních zvyků už tak časté není. Pouze méně než polovina dotázaných uvedla, že bude o Vánocích rozkrajovat jablka, pouštění svíček ve vodě plánuje ani ne třetina Čechů a lití olova dokonce jen sedm procent lidí. Na vánoční mši se chystá zhruba třetina lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru