Slovensko prohrálo v mezinárodní arbitráži spor se společností Achmea, která v zemi pod Tatrami vlastní zdravotní pojišťovnu Union. Nizozemské firmě má stát zaplatit 25 milionů eur (630 milionů korun) za to, že zákonem výrazně omezil možnosti volného použití zisku zdravotních pojišťoven.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír dnes reagoval, že stát pojišťovně platit nehodlá a že je připraven obrátit se k soudu EU.

Kontroverzní zákon, který výrazně oklestil možnosti zdravotních pojišťoven při nakládání se svým ziskem, prosadila v roce 2007 první vláda nynějšího premiéra Roberta Fica. Slovenský ústavní soud tento právní předpis loni označil za protiústavní.

Mezinárodní arbitrážní tribunál rozhodl, že schválením zákona Slovensko porušilo dohodu s Nizozemskem o ochraně investic. Kromě odškodného ve výši 22 milionů eur (554 milionů Kč) má slovenská vláda zaplatit společnosti Achmea také tři miliony eur (76 milionů korun) jako náhradu soudních výloh. Achmea podle slovenských médií původně žádala odškodné až 64,7 milionu eur (1,6 miliardy Kč).

"Jsme rozhodnuti bránit se a spor dotáhnout až k soudu Evropské unie," reagoval v rozhovoru pro Slovenský rozhlas ministr financí Kažimír. Podle něj stát ve sporu s Achmeou napadl příslušnost arbitrážního tribunálu, o této námitce prý dosud rozhodnuto nebylo. "Z tohoto pohledu nejsme připraveni platit (odškodné) zítra ani za měsíc," řekl.

Chceme vyvlastnit pojišťovny

Současná jednobarevná Ficova vláda plánuje vyvlastnit obě soukromé zdravotní pojišťovny podnikající v zemi a sloučit je se státní Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Tento krok odůvodňuje kabinet tím, že soukromé pojišťovny vytvářením zisku spolu s náklady na svojí činnost odčerpávají peníze, které by jinak mohly být použity na financování zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny vybírají od lidí a firem povinné odvody, které pak rozdělují mezi ambulance, nemocnice nebo lékárny.

Soukromé pojišťovny už dopředu ohlásily, že z trhu dobrovolně neodejdou a že se budou bránit i případnému vyvlastnění. "Rozhodnutí ústavního soudu a mezinárodního tribunálu jasně poukazují na to, že pokusy prosadit vyvlastnění soukromých zdravotních pojišťoven skončí neúspěchem - za cenu velkých nákladů pro slovenské daňové poplatníky," uvedl v reakci na výsledek mezinárodní arbitráže šéf Achmey Willem van Duin.

Druhá soukromá zdravotní pojišťovna Dôvera, která patří do skupiny Penta, v arbitráží proti Slovensku kvůli omezení použití zisku zdravotních pojišťoven v minulosti naopak neuspěla. Arbitrážní soud zastavil líčení z procesních důvodů. Uvedl, že žalobce, společnost HICEE, nebyl přímým vlastníkem pojišťovny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru