Co se dnes děje:

- 08:30 Setkání s prezidentem Václavem Klausem k současným ekonomickým aktualitám Euro Business Breakfast. Po skončení autogramiáda knihy Zápisky z nových cest

- 09:00 Český statistický úřad zveřejní národní účty za 3. čtvrtletí 2012, tedy vývoj HDP včetně struktury

- 14:00 TK ministerstva dopravy k tématu chystaného napojení Centrálního registru vozidel na Informační systém základních registrů. Zúčastní se mimo jiné náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný

- Vychází posledního číslo německého deníku Financial Times Deutschland (FTD)

- Na ruském pobřeží Černého moře má začít výstavba plynovodu South Stream

Majetek amerických domácností roste

Čistý finanční majetek amerických domácností na konci třetího čtvrtletí dosáhl 64,77 bilionu dolarů (asi 1,25 biliardy Kč), což je proti předchozím třem měsícům nárůst asi o 2,7 procenta. Celkové závazky se snížily na 112,7 procenta příjmu po zdanění a jsou nejnižší od roku 2003. Ukazuje to zpráva Flow of Funds, kterou každé čtvrtletí vydává tamní centrální banka (Fed).

Wall Street přichází o místa

Na Wall Street, která je finančním centrem New Yorku, od začátku roku zaniklo v čistém vyjádření už asi 1200 pracovních příležitostí. Informoval o tom hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli. Pracovní místa mizí i přesto, že finančním domům se daří zvyšovat zisky. Další místa jsou přitom v ohrožení, protože velké propouštění chystá banka Citigroup.

Stávka zaměstnanců ArcelorMittal

Dělníci ve francouzské ocelárně Florange, která patří hutní skupině ArcelorMittal, ve čtvrtek zahájili okupační stávku na protest proti dohodě francouzské vlády s ocelářským gigantem. Podle dohody zde firma ukončila provoz dvou vysokých pecí a 629 zaměstnanců ocelárny přeloží na základě "dobrovolnosti" na jiná místa.

Apple a  Samsung znovu u soudu

Americká společnost Apple a její jihokorejský konkurent Samsung se ve čtvrtek znovu střetly v soudní síni kvůli patentovým sporům. Právníci Applu chtějí přesvědčit soud v kalifornském San Jose, aby zakázal prodej některých produktů korejského rivala. Zároveň obhajují srpnový soudní verdikt, který společnosti Apple přiznal odškodné přesahující miliardu dolarů. Samsung se proti verdiktu odvolal.

Apple bude vyrábět v USA

Americká technologická společnost Apple, která proslula výrobou chytrých telefonů iPhone či tabletů iPad, chce příští rok část výroby počítačů Mac vrátit z Číny do Spojených států. V rozhovoru na serveru Bloomberg Businessweek to řekl šéf podniku Tim Cook. Apple podle něj do výroby počítačů v USA hodlá investovat přes 100 milionů dolarů (více než 1,9 miliardy Kč).(VÍCE ZDE)

BMW svolává vozy k opravě

Německý výrobce luxusních aut BMW svolává po celém světě do servisů téměř 250.000 sportovně užitkových vozů X5 s naftových motorem z modelových let 2009 až 2012. Automobilka vymění jednu ze součástek motoru, u které hrozí, že by se mohla rozlomit a vyřadit z provozu posilovač řízení.

Delta Air Lines  objednává nová letadla

Americké aerolinky Delta Air Lines koupí od kanadské společnosti Bombardier 40 regionálních letadel CRJ900 NextGen v katalogové ceně 1,85 miliardy USD (36 miliard Kč). Dohoda obsahuje i opci na koupi dalších 30 letadel, což by zvýšilo hodnotu objednávky na 3,29 miliardy USD. Oznámil to Bombardier ve čtvrtečním prohlášení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru