Svěřenkyně trenéra Jana Bašného až do 52. minuty nečekaně vedly, v závěru ale nejlepší světový tým současnosti skóre otočil a zvítězil 21:19. Češky mají navzdory prohře v předstihu jistý postup do další fáze, v závěrečném duelu skupiny je v sobotu čekají domácí Srbky.

Češky mají navzdory prohře v předstihu jistý postup do další fáze, kam jdou z každé skupiny tři nejlepší. I kdyby v závěrečném duelu skupiny prohrály v sobotu večer s domácím Srbskem, momentálně poslední Ukrajina by je nemohla v tabulce předstihnout ani v případě senzačního triumfu nad Norskem, neboť má s týmem kouče Bašného horší vzájemnou bilanci.

"I když jsme prohrály, tak jsme si to všechny strašně moc užívaly. Radovaly jsme se z každého gólu. Nesmíme věšet hlavy dolů, dodá nám to sebevědomí do dalších zápasů. Dokázaly jsme si, že můžeme hrát s kýmkoliv," řekla ČTK brankářka Barbora Raníková.

Češky povzbuzené úvodní výhrou nad Ukrajinou vstoupily do souboje se suverénkami světové házené nebojácně a celý zápasu hrály s hlavním adeptem na zlato naprosto vyrovnanou partii. Týmu zřejmě pomohly i taktické rady asistenta Dušana Poloze, jenž v Norsku dříve působil.

Český celek stejně jako s Ukrajinou výborně bránil a mezi tyčemi zářila nejlepší hráčka utkání gólmanka Raníková, která si v první půli držela více než padesátiprocentní úspěšnost zákroků. I díky tomu si její spoluhráčky odnesly v přestávce do kabin šokující vedení 12:10.

Český tým, který startuje na velké akci poprvé po osmi letech, pokračoval v mimořádném výkonu i po změně stran. Češky si udržovaly mírný náskok až do 52. minuty, pak přišly rozhodující chvíle, během nichž zkušenější Norky otočily vývoj.

"Pořád jsme čekaly, kdy od Norek přijde smršť a ona furt nepřicházela. Prohrály jsme si to vlastními chybami. Nevyužily jsme přesilovku, nedaly sedmičku. Norky jsou natolik zkušené hráčky, že si to pohlídají," řekla Raníková. "Pro nás to bylo hodně těžké, protože jsme hrály takový zápas poprvé. Je to pro nás obrovská zkušenost," dodala.

Trenéra Bašného prý nepřekvapilo, že jeho svěřenkyně hrály tak dobře. "Velmi dobře vím, čeho je tým schopen. Odehráli jsme velmi dobrý zápas, bohužel trval 60 minut. Rozhodující moment přišel, když jsme v závěru hráli přesilovku a nevyužili tři velké šance. Norky pak dokázaly, že jsou zkušenějším týmem," uvedl Bašný.

Skupina A:

Česká republika - Norsko 19:21 (12:10)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 3, Keclíková 1, Chrenková 2, Poznarová 5/5, Salčáková, Růčková, Černá 4, Vítková 2, Hrbková, Martinková 1, Luzumová, Štěrbová 1, Selucká, Matoušková.

Nejvíce branek Norska: Sullandová 8/2. Rozhodčí: Crnojevičová, Radičová (obě Chorv.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 2/2. Vyloučení: 4:3.

Srbsko - Ukrajina 25:23 (14:10).

1. Norsko      2 2 0 0 49:45 4
2. Česko       2 1 0 1 44:43 2
3. Srbsko      2 1 0 1 51:51 2
4. Ukrajina    2 0 0 2 45:50 0