Americká elektrotechnická společnost Apple, která proslula výrobou smartphonů iPhone či tabletů iPad, chce příští rok vrátit část výroby počítačů Mac z Číny zpět do Spojených států.

V rozhovoru na serveru Bloomberg Businessweek to řekl šéf podniku Tim Cook. Apple podle něj do výroby počítačů v USA hodlá investovat přes 100 milionů dolarů (více než 1,9 miliardy Kč).

"To neznamená, že to Apple bude dělat sám. Budeme spolupracovat s lidmi a budeme investovat naše peníze," řekl Cook. V jiném rozhovoru se společností NBC vysvětlil, že exkluzivně v USA bude jeho firma vyrábět pouze jednu řadu počítačů.

Sofistikovanější technologické výrobky se běžně vyrábějí v zahraničí. Často v továrnách, s nimiž mají firmy pouze subdodavatelskou smlouvu, ale jinak je nevlastní.

Podle analytika Shannona Crosse citovaného agenturou Reuters to pro Apple dává smysl, protože v USA stále vyrábí některé komponenty a design Applu si žádá zvláštní nástroje.

"Může to pomoci i marketingu, když budou mít na výrobku "Made in America" a snižuje to technologická rizika," dodal analytik v narážce na krádeže duševního vlastnictví.

Řada amerických firem přesunula výrobu do Číny, hlavně kvůli levnější pracovní síle. V posledních letech ale mzdy v Číně rostou a vyšší jsou i náklady na dopravu.

"Jestli budou chtít stěhovat všechno? To určitě ne," uzavírá Cross.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru