Denně opouští brány rafinerie v německém Ingolstadtu 40 až 50 kamionů s benzinem a naftou a míří do Česka. Palivo končí u českých pump - a prodává se za bezkonkurenčně nízké ceny.

Ceny v ingolstadtské rafinerii přitom nejsou nižší než Česku a doprava paliva po Německu je dražší než distribuce po Česku.

Petrolejáři mluví o novém rozsáhlém zdroji nezdaněných paliv pro tuzemský pumpařský trh. Možný daňový únik v řádech stamilionů korun už společně vyšetřují berní úřad, policie a celníci.

"Tyto informace máme také, situaci už řešíme společně s policií a celní správou," uvedl šéf Generálního finančního ředitelství Jan Knížek. Podrobnosti ale odmítl sdělit s odkazem na probíhající vyšetřování.

Rafinerie v Ingolstadtu je vzdálena necelých 200 kilometrů od Rozvadova a loni ukončila provoz. Majitel - ve Švýcarsku registrovaná společnost Petroplus - ji letos prodal koncernu Gunvor, ovládanému zčásti ruským kapitálem.

Gunvor rafinerii znovu otevřel a ta se okamžitě stala zdrojem pro dovoz paliv českých distributorů. Ti řádně nakoupí, zaplatí i spotřební daň, ale v řetězci dalších českých překupníků jeden z nich po prodeji paliva další firmě záměrně zkrachuje a nezaplatí státu DPH. Stát přichází na jediném litru o 4 až 6 korun.

Stejným principem, podle berních úředníků i policie okrádají podvodné firmy stát při dovozech ze skladů v Berlíně nebo slovinském Mariboru.

Z Ingolstadtu se však dostává do Česka nejvíc paliv - informace lidí z petrolejářské branže uvádí 50 až 60 milionů litrů měsíčně. To je přes 20 procent celkové měsíční spotřeby benzinu v Česku.

O tom, proč stát stále nestačí na daňové úniky, čtěte v rubrice Téma dne ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách