Jak moc se liší ekonomické prognózy veřejných institucí od skutečného vývoje? Zaměřili jsme se na klíčový ekonomický ukazatel - meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) a nejčastější prognózy.

Odhady HDP jsou pro ekonomy důležité, využívají se jako argument pro sestavovaní státního rozpočtu - závisí na nich předpokládané státní příjmy (daně apod.)

A prognózy HDP u nás zveřejňují tři klíčové instituce. Ministerstvo financí (MF), Česká národní banka (ČNB) a ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Ministerstvo financí bylo při svých odhadech na tři roky dopředu optimističtější než následná realita. Podle Michala Valentíka, hlavního investičního stratéga ČP INVEST je toho nejpravděpodobnější a nejdůležitější příčinou "politická hra".

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru