Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přiletěla na bleskovou návštěvu Prahy, aby zde osobně podpořila akcie firmy Westinghouse v tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Temelín.

Pondělní půldenní návštěva české metropole byla do jejího rozvrhu zařazena na poslední chvíli jako výraz důležitosti, kterou americká administrativa přikládá tendru na rozšíření Temelína.

Clintonová se sejde s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Po poledni by měla odletět do Bruselu, kde bude schůzka ministrů zahraničí zemí NATO.

Dostavba Temelína je největší zakázkou v historii Česka. Její výše se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má začít v roce 2016 či 2017 a hotova by mohla být nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Tendr nabral na počátku října nové obrátky, když z něj ČEZ kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučil francouzskou Arevu. Ta se proti vyřazení ohradila a nyní záležitost řeší brněnský antimonopolní úřad.

Zakázka se následně posunula z byznysové roviny do politické. Nový generální ředitel Westinghousu Daniel Roderick v rozhovoru pro HN prohlásil, že pokud by zakázku získalo konsorcium MIR.1200, bude Praha energeticky závislá na Kremlu.

Narážel tak hlavně na fakt, že oficiální lídr konsorcia, plzeňská Škoda JS, je vlastněna ruským OMZ. A v něm je většinovým vlastníkem státní Gazprom. Rusové ale jakékoliv spekulace odmítají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru