Co se dnes děje:

- Fórum Zlaté koruny na téma Důchodová reforma na startu. Vystoupí předseda Senátu Milan Štěch, předseda vlády Petr Nečas a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová

- Začne dvoudenní jednání česko-ruské mezivládní komise, hlavně o ekonomice a obchodu

- Tuzemská Raiffeisenbank zveřejní hospodářské výsledky za tři čtvrtletí

- Vývoj nezaměstnanosti za listopad v Německu

- Zpráva o vývoji HDP za třetí čtvrtletí v USA

- Zasedání ministrů zemědělství zemí EU. Na programu zejména problematika rybolovu. Diskutovat se bude i o dovozu hovězího z USA

Více pravomocí pro ČNB

Česká národní banka bude mít zřejmě další pravomoci v dohledu nad finančními skupinami, které působí ve více oblastech finančního trhu. Příslušnou novelu schválila vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Důvodem změn jsou požadavky EU.

Méně možností pro dotace

Počet dotačních programů, přes které do Česka proudí peníze z Evropské unie, se od roku 2014 zřejmě sníží ze současných 17 na osm. Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve středu podpořila vláda. Novinářům to po jednání ministrů řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Příspěvek na OZE se nezvýší

Státní příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů v příštím roce zůstane na úrovni letošních 11,7 miliardy korun. Vláda ve středu schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Podle původních plánů se měla podpora snížit na 9,7 miliardy, což vyvolalo protesty zástupců průmyslu. I přes zachování letošní výše příspěvku ale podle propočtů MPO elektřina od ledna kvůli obnovitelným zdrojům zdraží.

Méně peněz pro zemědělce

Vláda schválila národní dotační programy do zemědělství pro příští rok ve výši 600 milionů korun. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Letos na zemědělské národní dotace směřuje 838 milionů Kč, částka však možná vzroste ještě o dalších více než 300 milionů. Národní dotační programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor.

Nejhezčí úsporná stavba je ve Vonoklasech

Vítězem prvního ročníku česko-slovenské soutěže o nejhezčí energeticky úsporné stavby Building Efficiency Awards 2012 se v kategorii rodinných domů stal objekt ve Vonoklasech u Prahy. Mezi bytovými domy zvítězila bytová vila Pod Altánem v pražských Strašnicích. ČTK to oznámili organizátoři soutěže.

Stát neproplatí propadlé kolky

Stát nevyhověl žádosti Unie výrobců a distributorů lihovin o úhradu nákladů na "staré" kolky, které už členové nemohli po ukončení prohibice 27. září používat, a úhradu nákladů spojených s přelepováním kolků novými. Informuje o tom dnešní deník E15. Podle prezidenta unie Petra Pavlíka jde o částku 15 milionů korun.

USA oživují

Americká ekonomika pokračuje v pozvolném růstu, aktivitu v některých klíčových sektorech ale zpomalily dopady nedávné bouře Sandy. Ukazuje to situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou vydává americká centrální banka (Fed) a která hodnotí vývoj v jednotlivých měnových distriktech USA za období posledních zhruba šesti týdnů.

Kubánci začnou platit daně

Kuba zveřejnila nový komplexní daňový zákon, který je první od revoluce v roce 1959, kdy Kuba zrušila téměř všechny daně. Většina Kubánců tak daně neplatila víc než půl století, změnit se to má od počátku příštího roku. Úprava daní přichází poté, co vláda částečně uvolnila soukromé podnikání, píše agentura Reuters.

Siemens nakupuje

Německý průmyslový konglomerát Siemens koupí od britské firmy Invesys její železniční divizi za 1,74 miliardy liber (54,3 miliardy Kč). Akvizice je součástí plánu reorganizace, v rámci kterého se firma plánuje zaměřit na několik hlavních aktivit a zvýšit produktivitu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru