Historická změna, na kterou se už těší burza, obchodníci i investoři:  BCPP přechází už tento pátek na systém Xetra. "Dostáváme se tím na 'radarovou obrazovku' těch obchodníků, kteří nás předtím neregistrovali," říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Asi nejviditelnější změnou bude spojení segmentů SPAD a KOBOS. Nově bude existovat pro každý cenný papír pouze jedna hloubka trhu a jedna cena. Komu se ale jeho obchody zlevní a komu naopak prodraží? A přitáhne Xetra do Prahy nové obchodníky a investory?

Největší změna v dějinách burzy v Praze? Tuzemský akciový trh přechází tento pátek na nový obchodní systém Xetra. Co to znamená pro běžného investora? Bude obchodování levnější? Pro koho? Ptali jste se analytika BH Securities Jiřího Zendulky.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, když jsem srovnával ceníky s obchodováním na SPAD a novými ceníky na Xetra většinou jde o zdražení - je uplatněna cenová filozofie KOBOSu. Proč se někdo domnívá, že toto zdražení burze pomůže k vyšší likviditě? Děkuji
Jiří Zendulka
Dobrý den, nejprve chci popřát všem účastníkům on-line rozhovoru hezké odpoledne. Nicméně k Vašemu dotazu. Jak píšete, o zdražení jde „většinou“, nikoliv však pokaždé. Záleží na cenové politice jednotlivého obchodníka. O zdražení lze hovořit většinou u obchodníků, kteří měli zastropovánu výši poplatku u objednávek v segmentu SPAD. Co se týká jinak % poplatku z objemu obchodu, tak řada obchodníků přikročila ke snížení. Také BH Securities v tomto směru snížila své poplatky. Klienti se jsou u nás schopni dostat až na jen 0,12 % z objemu. Zmiňovanou likviditu samozřejmě může ovlivnit i výše poplatku. Pro větší hráče nemusí být možná až tak důležitá, naopak pro retail zmiňované zlevnění může přinést právě i zvýšení aktivity. Nicméně hlavním přínosem, který může zvýšit likviditu je vlastně sjednocení obchodních segmentů (SPAD+KOBOS) do jednoho. Díky tomu dojde jistě ke snížení spreadů (rozdílu mezi nákupní a prodejní objednávkou), což může i více lákat třeba k intradenním obchodům. Navíc už nikdo nebude vidět, čí je která objednávka, takže i různé „psychologické hry“ některých tvůrců trhu vlastně vymizí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den! V systému Xetra nebude pokyn "Všechno nebo nic!" Mužete prosím podrobně vysvětlit jak dlouho tedy bude platit "podobný" zadaný nový pokyn "Fill or Kiil!". Jak se vlastně bude tento nový příkaz chovat? Děkuji za odpověď. Červenka
Jiří Zendulka
Pokyn typu Fill or Kill (realizuj nebo zruš) je určen k okamžité realizaci a neumožňuje částečné plnění. Pokud se tedy nepodaří pokyn okamžitě realizovat a plně uspokojit, tak je pokyn bez jakéhokoliv uspokojení automaticky zrušen.
Čtenářský dotaz
Přibližte mi prosím pokyn "Iceberek" v praxi, jeho význam či výhodu pro prodávajícího!? Co polatky u menších jednotlivě realizovaných objemů v jednom dni, jak budou účtovány. Děkuji. Červenka
Jiří Zendulka
Pokyn Iceberk vlastně není žádnou novinkou. Jedná se pouze o terminologii systému Xetra. Zjednodušeně řečeno jedná se o pokyn umožňující skrýt množství kusů. Klienti obchodující v systému KOBOS dosud mohli rovněž zadávat pokyn, který ostatním účastníkům trhu umožňoval vidět jen klientem zobrazované množství poptávaných/prodávaných kusů. V tomto směru se vlastně nic nemnění. Záleží na poplatcích jednotlivého obchodníka, sama burza má pro obchodníka u objednávky min. poplatek 10 Kč. V tomto směru, pokud jsem stihl postřehnout, vlastně u obchodníků nedošlo prakticky ke změnám - rovněž mají nastaven min. poplatek z obchodu (nezávisle na realizaci např. „po kusech“).
Čtenářský dotaz
Zdravím. Pochopil jsem, že jde zřejmě o německý systém. Jede na linuxu? Jakým způsobem probíhá běžná údržba a co je důvodem přechodu? Díky
Jiří Zendulka
Bohužel nejsem IT a tyto programátorské „nuance“ jsem neřešil. Vím jen, že původně programovaný systém (způsob komunikace mezi obchodníkem a burzou) nakonec nevyhovoval a musel se předělávat. Programátorsky se daná záležitost navíc řeší především v Rakousku.
Čtenářský dotaz
Je jasné, že poplatky za obchod ve stávajících lotech budou v systému XETRA podstatně dražší. Jaké výhody to investorům přinese oproti končícímu systému? Kdo to může vysvětlit? Na čí popud se systém mění? Kdo na tom vydělá? Ze zkušenosti bohužel víme, že jakékoli změny v čemkoli jsou vždy ka škodě účastníků. Omlouvám se.
Jiří Zendulka
Reagoval jsem částečně již výše v první odpovědi. Největší přínos vidím ve zmiňovaném sjednocení segmentů. Lidově řečeno objednávky budou na jedné hromadě k dispozici všem. Bude tak vlastně i složitější příp. „manipulace trhu“. Jak zmiňoval např. i šéf BCPP Koblic systém Xetra je využíván na řadě trzích a díky sjednocení tak může skutečně přilákat i nové brokery na náš trh. Pozitivní dopad v tomto směru ale bude nejspíše hodně omezený. Co se týká změny systému, ta byla plně v rukou BCPP, resp. vlastníka. Jak známo na popud velkých akcionářů v roce 2008 došlo k prodeji podílů většiny obchodníků na BCPP. Do té doby sami obchodníci mohli rozhodovat o směrování burzy. Nyní je to v rukou vlastníka, který poměrně logicky hodlá sjednotit své systémy na 4 ovládaných burzách.
Čtenářský dotaz
Vážený pane Zendulko, popište, prosím, v co nejjednodušší řeči, v čem je výhoda pro někoho, kdo nemohl nakupovat po lotech ve SPADu, ale KOBOS mu připadal na úroveň PXE nesmyslně drahý. Proč bych se měl vrátit k obchodování na pražské burze, místo abych obchodoval v zahraničí, kde sice poplatky také nejsou levné, ale titulů je spousta a likvidita na zcela jiných úrovních. Díky.
Jiří Zendulka
Jak jsem zmínil právě pro investory zvyklé obchodovat v KOBOSu, přináší přechod na Xetru vlastně pozitiva. Většina obchodníků vlastně pro menší objednávky (obchody) snížila poplatky. Navíc klienti si nyní budou moci „sáhnout“ právě i na pokyny tvůrců trhu. Co se týká počtu emisí na domácím trhu, to je samozřejmě letitý problém. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že řada těch hlavních obchodovaných titulů je atraktivní a i pro drobného investora dostatečně likvidní. Myslím, že i ve vztahu např. k úrokovým sazbám, je řada titulů vzhledem k vyplácené dividendě a aktuální ceně zajímavou příležitostí. Takže své rozhodnutí ještě zvažte a zavolejte třeba i nám do BHS :-) aneb v zahraničí samozřejmě také obchodujeme. Závěrem chci všem poděkovat za dotazy a doufám, že jsem odpověděl dostatečně. Přeji příjemný zbytek dne a samozřejmě spoustu úspěšných obchodů! Jiří Zendulka
Čtenářský dotaz
Muze te byt prosim konkretnejsi? Dejme tomu u akcie CEZ, pri jakem objemu, bude napr. u BHS nakup teto akcie vyhodnejsi nez za stavajiciho stavu?
Jiří Zendulka
Vidím, že dorazily ještě další dotazy. Takže se ještě pokusím odpovědět. Záleží v jakém segmentu byl pokyn realizován a dále v jakém objemu, či i zda byl podán přes telefon či web. Např. u elektronického podání pokynu pro KOBOS činil poplatek 0,55 % z objemu + ještě poplatek trhu. Nově bude 0,45 % z objemu, resp. nad 500 tis. Kč jen 0,16 % + 2250 Kč (nic navíc).
Čtenářský dotaz
Dobry den, prosim Vas o jasny nazor - ukaze se na nem, na kolik jen plkate a na kolik se opravdu nebojite rici svuj nazor ... Dela podle Vas BCPP maximum pro to, aby plne propagovalo a snazilo se o uspech burzy? Dekuji za ferovou a konkretni odpoved...
Jiří Zendulka
Pražská burza si od svého novodobého založení v roce 1993 oproti okolním rovněž „novým trhům“ prošla vlastně atypickou cestou (ovlivněno kupónovou privatizací - nebudu teď rozebírat, zda kladně či záporně). Každopádně určitě nelze vinu za stav BCPP svalovat jen na tuto instituci. Je zde řada dalších faktorů, která vývoj ovlivnila, resp. třeba omezila příchod nových emisí. Zmínit lze třeba právní prostředí a tím nemyslím jen vymahatelnost práva. Zejména v minulosti rychlost Obchodního rejstříku, způsob zápisů. Stále vlastně i chybí důchodová reforma a v té souvislosti možný značný přítok prostředků na trh (viz. např. Polsko, které legislativně v tomto směru svůj akciový trh podporuje). Působí(la) zde zkrátka řada aspektů…
Čtenářský dotaz
Existuje podle Vas nejaka sance, ze novy system nebude zotra fungovat? Muze se stat, ze bude burza zavrena? Muze napriklad shodit i Viden, Lublan ...
Jiří Zendulka
Podle zpráv z různých stran samozřejmě přechod na nový systém může způsobit problémy. Nejedná se o nic jednoduchého, musíme vzít v potaz nejen samotné obchodování, ale především i vypořádání a tedy napojení na CDCP. Příchod systému SPAD před 14lety se také neobešel bez porodních bolestí. Programátoři obchodníků a jistě i BCPP v posledních dnech rozhodně nemají klidné spaní. Přesto věřím, že systém se v pořádku rozeběhne a příp. zásadnější „mouchy“ se podaří odstranit během víkendu. Vliv na okolní trhy by měl být nulový. Takže ještě jednou děkuji za dotazy. Jiří Zendulka BH Securities a.s. www.bhs.cz
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru