Vyšetřovatelé pokračují v ohledání a dokumentaci trosek jednomístného letounu L-159, který se zřítil ve čtvrtek v podvečer západně od Kolína.

"Práce na místě nehody mohou trvat několik dní," sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Nehoda se stala při běžném výcvikovém letu u obce Radovesnice I. Čtyřiatřicetiletý pilot pád letadla nepřežil, byl nalezen v troskách stroje. Do odvolání armáda zakázala provoz letounů L-159.

Na místě neštěstí jsou členové komise pro vyšetřování leteckých nehod ministerstva obrany a příslušníci vojenské policie.

"V okamžiku, kdy budou ukončeny potřebné úkony expertů na místě nehody, bude zahájeno vyzvedávání trosek letounu. S ohledem na nestabilní terén předpokládáme, že to může trvat až několik dní," uvedla Růžičková.

Některé součásti letounu budou podle ní převezeny do Vojenského technického ústavu letectví k provedení odborných expertiz.

Vyšetřovatelé prostor uprostřed polí, kam se letadlo zřítilo, neprodyšně uzavřeli. Je obehnán páskou a hlídají ho vojenská i státní policie. Na místě bylo dopoledne několik vojenských aut, kolem nich se pohybovaly desítky vojáků.

 

Mluvčí čáslavského letiště Denisa Vernerová potvrdila, že na základně byl zakázán provoz letadel L-159. Jaký bude náhradní program pilotů, nesdělila.

"Samozřejmě nemají celé dny jen létání, jsou tam i další přípravy," podotkla. Čáslavská základna podle ní dosud disponovala čtyřiadvaceti letouny L-159, z toho dvaceti jednomístnými a čtyřmi dvoumístnými.

Česko má přebytek L-159

Aero L-159 ALCA je jednomístný jednomotorový bojový podzvukový letoun české výroby. Armáda ČR letouny používá od roku 2003.

Projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu.

Česká armáda si objednala 72 strojů, nakonec ale používá jen třetinu letadel. Stát se už roky snaží zbylé zakonzervované stroje prodat.