Argentina už nemá v letitém sporu s mezinárodními věřiteli žádný manévrovací prostor. Soud v New Yorku totiž rozhodl, že země musí okamžitě vyrovnat všechny závazky i vůči zbylým věřitelům.

Znamená to, že nejpozději do 15. prosince musí zaplatit zhruba 1,33 miliardy dolarů (asi 26,2 miliardy korun). Kořeny sporu sahají až do roku 2002, kdy Argentina vyhlásila historicky největší státní bankrot.

Rozhodnutí soudce Thomase Griesy je pro argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou zcela zásadní. Griesa totiž zároveň Argentině zakázal platit ostatním věřitelům, dokud nesplní jeho příkaz.

Tím Fernándezovou podle agentury AP zatlačil do kouta, protože pokud nezaplatí, bude to znamenat, že Argentina je opět v platební neschopnosti.

Americký soud už dříve rozhodl, že Argentina diskriminovala část věřitelů, neboť závazky vyrovnala pouze vůči těm, kteří přistoupili na její návrh restrukturalizace. 

Na Argentinu si za její postup stěžovalo několik finančních společností, včetně NML Capital ze skupiny Elliott Management, nebo investiční fondy skupiny Aurelius Capital Management. Ty měly dluhopisy asi za 1,4 miliardy dolarů.

Fernándezová tvrdí, že část těchto investorů nakoupila dluhopisy až v době, kdy už věděli o problémech. Nákupem prý pouze spekulovali na vysoký a rychlý výnos.

Argentina vyhlásila státní bankrot na začátku roku 2002. Země tehdy nedokázala řádně proplatit dluhopisy za zhruba 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun v dnešním kurzu).