V asijsko-pacifickém regionu vznikne údajně největší zóna volného obchodu na světě. Podle agentury DPA se na tom shodlo 16 zemí, které se tento týden účastnily východoasijského summitu v kambodžské metropoli Phnompenhu.

Plánované společenství zahrne Čínu a Japonsko, tedy druhou a třetí největší světovou ekonomiku, dále pak Jižní Koreu, Indii, Austrálii, Nový Zéland a desítku členů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

To představuje více než třetinu světové populace a podle čínského tvrzení také třetinu světového exportního objemu.

Jednání o novém obchodním bloku s názvem Regional Comprehensive Economic Partnership začnou příští rok, zóna má fungovat od roku 2015.

Bližší spolupráci asijských států nicméně komplikuje spor Číny a pěti jejích sousedů o kontrolu nad strategickými vodami Jihočínského moře, které jsou rovněž bohaté na ryby a nerostné zdroje. Tento spor byl také jedním z hlavních témat kambodžské schůzky.

Summitu ASEAN, který v Phnompenhu skončil v úterý, se zúčastnil i americký prezident Barack Obama. Spojené státy prosazují konkurenční 11členné Transpacifické partnerství (TPP), jehož účastníky by měly být podobné státy, ovšem s výjimkou Číny.

Někteří analytikové označují americkou iniciativu za součást snahy Spojených států omezit moc Číny, která je největším světovým producentem a vývozcem průmyslového zboží.

Obama to sám přiznal v prezidentské kampani. "Organizujeme obchodní svazky s jinými zeměmi než s Čínou, tak aby Čína začala pociťovat tlak ohledně dodržování základních mezinárodních norem," řekl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru