Devadesátiletý profesor Adam sedí poklidně mezi dalšími šesti výherci cen Česká hlava. Vypadá unaveně, ale spokojeně. Je zase v rodné zemi. Od sametové revoluce sem zavítal jenom zřídka. Za sebou má dlouhý let z Houstonu na jihu USA, kam se přestěhoval v roce 1968. Nechtěl žít pod útlakem Rusů.

Jeho život v Československu nebyl zrovna růžový. Už za mlada prožil mnoho válečné brutality. Možná proto o sobě tvrdí, že nikdy vlastně mladý nebyl. Rodiče ztratil čtrnáct dní po maturitě a jako mladý kluk se musel postarat sám o sebe.

"Byli jsme okupováni Maďary. Ti se rozhodli, že vystěhují cizince. My, státní příslušníci, jsme neměli být vystěhováni. Ale jednoho dne jsem přišel domů z tenisu a sousedka říká, nechoďte domů, jsou tam četníci. Já jsem si myslel, proč bych nešel domů. Tak jsem tam šel," popisuje Ervín.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.