České dráhy v novém jízdním řádu od 9. prosince zdraží kilometrické jízdné o 2,5 procenta. Ceny zákaznických nabídek firma nezmění, ale přejmenuje je. Počet vlaků zvýší v průměru o 105 na 8463 spojů denně.

Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl výkonný ředitel ČD pro marketing Miroslav Šebeňa.

Podle Šebeni vzrostly dráze za poslední rok náklady zhruba o půl miliardy korun. Růst cen vstupů chce firma řešit vedle zvýšení jízdného jednáním s objednateli služeb.

"Jednání s ministerstvem dopravy probíhají, ale předpokládáme, že dojde k zachování stejného rozsahu objednávané dopravy na dálkových spojích," uvedl. Podobné by to mělo být v regionální dopravě.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Více mezinárodních spojů

Dráhy rozšíří expresní spoje mezi Prahou a Brnem, které konkurují autobusům na D1, o jeden pár na tři denně. Současně zkrátí jízdní dobu o pět minut na dvě hodiny a 37 minut. Od března přibudou i tři nové spoje Pendolino, které budou jezdit až do Plzně nebo Františkových Lázní.

Dopravce dál plánuje zvýšit počet mezinárodních spojů v pravidelných intervalech do Varšavy, Vídně, Bratislavy a Budapešti. Do Varšavy bude spoj z Prahy o 20 minut rychlejší, do Mnichova pojedou vlaky každé čtyři hodiny.

Naopak dopravce omezí spoje na méně vytížených úsecích.

V Praze vzroste rozsah regionální dopravy o 0,4 procenta. Celkem vyjede v Praze a Středočeském kraji denně průměrně 2061 regionálních spojů. Mezi nejvýznamnější novinky patří rozšíření počtu spojů ve špičce mezi Prahou a Říčany, Kolínem a Kutnou Horou nebo mezi Nymburkem a Prahou.

Na většinu spojů na trati Praha - Vrané nad Vltavou nasadí dopravce nové vozy Regionova a zavede dopravu v taktu, tedy v pravidelných intervalech.

Modernizované vozy

ČD pro příští rok plánují nasazení zhruba 200 modernizovaných vozů, například 18 restauračních vagónů nebo 15 vozů vybavených pro přepravu vozíčkářů a jízdních kol. V Pendolinech by se měly začít promítat filmy, jméno partnera ale dráhy zatím tají.

Do změny jízdního řádu si bude možné pořídit jízdenky za nynější ceny i v předprodeji, tedy až na další dva měsíce dopředu. V letošním jízdním řádu, který platí od loňského prosince, dráhy zdražily o pět procent a omezily počet některých dálkových spojů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru