České tenisty dělí jeden bod od triumfu v Davisově poháru. K zisku slavné "salátové mísy" po dlouhých 32 letech přiblížili domácí výběr v dnešní čtyřhře Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem výhrou nad Marcelem Granollersem a Markem Lópezem 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3.

Češi vedou ve finále v pražské O2 Areně před nedělními dvouhrami nad Španělskem 2:1 na zápasy.

Server IHNED.cz sledoval tenisové odpoledne v podrobné on-line reportáži. Stejně jako v pátek se o postřehy k utkání postaraly tenisové osobnosti, v sobotu v čele s Petrem Luxou, sportovním ředitelem TK Sparty Praha, který se Štěpánkem čtyřhru hrával. Společně získali tři tituly na turnajích ATP.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:51

Důležitá čtyřhra finále Davis Cupu začne krátce po 14. hodině.

13:03
"Když to řeknu polopatě, myslím, že kluci je umlátí," odhaduje Petr Luxa a předpovídá hladké vítězství českého deblu.

"Tipuju, že vyhrajeme 3:0, možná 3:1, pokud se třeba půjde do tie-breaků. Slabý článek vidím v Lópezovi. Hraje jen od zadní čáry. Španělé se sice budou snažit hru variovat, přebíhat, aby příliš nehrál, ale to by stačit nemělo. Berďovi by to mohlo jít. Včera mu to létalo dobře. Bude to zápas hodně o servisu a naši by v tom měli mít navrch," zamýšlí se před zápasem nad formou i herním stylem obou soupeřů Luxa.

13:38
Ceremoniál

Součástí stých oslav Davis Cupu. Speciální cenu dostanou od ITF hráči, kteří prokázali největší oddanost Davisovu poháru.

13:39

Mezi oceněnými dostali pěknou trofej i tři Češi - Jan Kodeš, Tomáš Šmíd a zítra si ji převezme Tomáš Berdych.

13:48
Češi favority

Ani vítězství v Turnaji mistrů nestačí. Sázkové kanceláře před daviscupovou čtyřhrou favorizují český pár.

13:54
Tenisu fandí i kapela Charlie Straight

Na svém twitteru její frontman uvádí: "Berdych hrál neuvěřitelně dlouho. Já hrát tak dlouho, tak mě odvezou, nebo budu potřebovat jacuzzi." Právě to, kolik sil Berdychovi, který včera hrál až téměř do půlnoci, zbývá, bude klíčovým faktorem víkendu.

13:58

Všichni členové obou týmu byli představeni divákům. Největší ohlas podle očekávání sklidili Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem.

14:05

Oba deblové páry se již rozehrávají na kurtu.

Španělé drží servis

V prvním gemu si španělský pár svoje podání podržel. Češi však zahráli dvě pěkné míčky.

14:20
2:0 pro Španěly

Štěpánkovi vůbec nešlo podání. Český pár měl sice gembol, ale karvinský rodák zahrál v gemu dvě dvojchyby.

14:22
3:0 pro Granollerse s Lopezem

Ti není dobrý začátek pro českáý pár. Španělsko přidává další získaný gem čistou hrou.

14:27
1:3, Berdych snižuje

Podání Tomáše Berdycha byla takřka bezchybná. Hladký průběh gemu.

14:29
4:1 pro Španěly

Španělští seladoni zahrávají další čistou hru a blíží se k zisku šestého gemu.

14:32
4:2, Češi snižují

Štěpánek teď podával velmi solidně a snižuje na rozdíl dvou setů.

14:34
5:2 pro hosty

Češi se dlouho rvali, ale brejk opět nepřidali. Teď bude muset Tomáš Berdych potvrdit svoje podání.

14:45
3:5, Češi podrželi podání

Berdych dopodával a teď musí český pár svého soupeře brejnout, jinak ztratí první set.

14:47
Španělové vyhráli první set 6:3

Třwtí čistou hrou v dnešním zápase uzavírá španělský pár první sadu, ve které to Čechům příliš nešlo.

14:49
Luxa: Španělé zatím bezchybní

"Musím říct, že jsem se mýlil v úsudku o Lópezovi. Rychlý povrch mu vůbec problémy nedělá. Španělé hrají skvěle. Vůbec naše tenisty k ničemu nepustili. Neudělali jedinou chybu. Radek vypadá, že je malinko v útlumu, smolně si prohrál hned na začátku své podání. Takticky je třeba hrát pořád stejně, jen zlepšit údery a především servis. Ten bude v dalším průběhu zápasu stěžejní," pozoruje Petr Luxa

14:50
Češi začali dobře, vedou ve druhém setu 1:0

Berdych byl na podání opět bravurní. Španělům dovolil jediný balonek.

14:53
1:1, srovnáno

Španělé si podrželi podání, ale vypadá to, že se hra domácího páru lepší.

14:57
2:1 pro B+Š

I gem, kdy podával Štěpánek se Čechům povedl, skončil velmi rychle.

14:59
3:1, brejk pro Čechy

Štěpánek s Berdychem potvrzují skvělou formu z posledních her a proměňují svůj druhý brejkbol v gemu!

15:07
Španělé oplácejí stejnou mincí

Češi brejk nepotvrdili. Při Berfdychově podání nechali Španěly reagovat, což se jim vymstilo, když je v závěru gemu hosté několikrát prohodili.

15:18
Španělé srovnali na 3:3

Granollers a López bod získali čistou hrou.

15:20
4:3 a Češi znovu ve vedení

Štěpánek na returnujícího Granollerse nevyzrál jen jednou. Hru získali čeští tenisté poměrně jistě.

15:24
4:4, Španělé srovnávají

Jistí jsou i Granollers s Lópezem. Čistou hrou srovnávají na 4:4.

15:30
5:4 pro Čechy:

Domácí se snad už trochu uklidnili a stabilizovali. Podávat půjdou Španělé.

15:30
5:5

Podobně odpovídají španělští tenisté. Rozhodne se v samotném závěru gemu.

15:32
Go Češi

Tento prostý vzkaz pověsil na svůj twitter olympijský medailista z Londýna v jízdě na divoké vodě Vávra Hradílek.

15:37
6:5 pro domácí

Berdych se Štěpánkem odvraceli brejkbol, ale v závěru zahráli skvěle a zaslouženě získávají další gem.

15:41
Češi vyhráli druhý set 7:5

Fantastický gem! Češi už vedli už 40-0, ale nechali Španělsko srovnat, Domácí rozhodli až po získané výhodě. Zejména Štěpánek zahrál několikskvělých míčků, mezi kterými vynikalo vrácení balonku do kurtu z prostoru snad 10 metrů od hřiště.

15:48
Luxa: Radek už se probudil

"Klukům vyšla koncovka druhého setu. Vypadají už trochu živější než na začátku, i Radek už se probudil. Španělé ale drží laťku svého výkonu nahoře. Pořád hrají skvěle."

15:50
Češi začali vítězně - 1:0

První gem získali čeští tenisté, i když museli odvracet několik hrozeb dvojice Granollers, Lopez.

15:56

Obrázek hry se proti úvodu zápasu vyrovnává. Ve třetím setu jsou oba páry silné na podání. Při příjmu je třeba maximální koncentrace.

16:02
2:1 pro český pár

Na servisu neměl teď Berdych větší potíže. Zatímco Granollers na síti často chyboval, jeho český protějšek Štěpánek se pouštěl do volejů s větší rozvahou a byl úspěšnější. Češi proto drží svůj servis i těsný náskok v zápase.

16:06
Španělé srovnávají na 2:2

Bez problémů si i Granollers s Lópezem drží svůj servis.

16:10
Češi opět ve vedení

Berdych na servisu a Štěpánek na síti = záruka úspěchu. 3:2 pro Čechy, když soupeřům dovolili jen jeden míček.

16:11
Taktika především. Toto heslo platí jak pro španělský debl, tak pro český pár

16:11
Španělé srovnávají na 3:3

Španělský pár bez větších problémů vyrovnává hru.

16:16

Gólman hokejové Sparty Michal Neuvirth na svém twitteru: "Let´s Go Czech".

16:18
Češi rychle odskakují na 4:3

Tenhle gem trval snad jen minutu. Češi po čisté hře svému soupeři znovu odskakují.

16:22
4:4, srovnáno

Čistou hrou odpovídají i hosté. Granollers s Lopezem lépe zvládli delší výměny.

16:24
Berdych vystřílel vedení 5:4

Tomáš Berdych podával na Marca Lopeze a opět to končí čistou hrou. Poslední dva servisy Španěl ani nevrátil.

16:28
5:5

Češi sice začali gem dobře, když získali první míček, ale pak posílali vítězové Turnaje mistrů balonky opravdu přesně a gem nakonec ovládli.

16:31
Češi vedou 6:5

Tentokrát to byla hlavně Štěpánkova zásluha, že další gem patří Čechům. Parádním podáním nedovolil soupeřům ani balon.

16:34
Češi vyhráli třetí set 7:5

Španělský pár při podání Marka Lopeze podruhé nezvládl úplný závěr setu a v nejhorší možné chvíli se nechal brejknout. Češi vedou v deblu 2:1.

16:39
První gem je doma

Čechům první gem opět nedělal problémy, vyhráli ho.

16:42
Luxa: Berďa se trápí, teď to drží Radek

"Opět vybojovaný konec setu. Berďa se trošku trápí. V tomto setu ho podržel Radek. Možná, že se na Berďovi trochu podepisuje únava za včerejšího dlouhého zápasu. Celkově ten výkon není oslnivý, kluci moc nereturnují, ale daří se jim aspoň čekat na chyby Lópeze. Ten je na servisu i na returnu horší než Granollers a naši kluci body dělají přes něj. Pokud to tak vydrží, vyhrají i zápas."

16:49
Srovnáno - 1:1

Český pár získal dva balonky, ale k brejkbolu měl daleko. Španělové srovnávají čtvrtý set.

16:50
2:1 pro Čechy

Štěpánek hraje fantasticky. Teď odpodával čistou hru, naví dobře změnil rozhodnutí čárového jestřábím okem.

16:53

Diváce teď divoce aplaudovali, když se na kostce nad kurtem objevil Jaromír Jágr.

17:01
2:2

Češi měli dobrou šanci na brejk. Dotáhli gem až ke shodě, ale pak Granollers s Lopezem zahráli dvakrát velmi přesně prohoz.

17:05
3:2 pro Čechy

Servis zlepšil i poněkud upozaděný Tomáš Berdych, který posílá do vedení opět domácí tenisty.

17:09
Brejk pro Čechy. Vedou 4:2

Granollers si prohrál podání, ale jak! Českému páru stačily na brejk čtyři balony. Hala je na nohou.

17:14
5:2 pro domácí

Češi jsou blizoučko. Podával Štěpánek a už to bylo 40-0 pro domácí pár, ale gem dokončili bojovníci v modrém až dva míče poté.

17:14

17:23
Španělé snižují na 3:5

Už mohlo být hotovo, o osmý gem to byla velká přetahovaná, ale na Štěpánkův dokonalý kraťas našli hosté odpověď.

17:24
Češi vyhráli čtvrtý set 6:3 a vítězí v deblu 3:1!

Až třetí mečbol promil český pár při podání Tomáše Berdycha. Češi vedou po sobotní čtyřhře nad Španělskem ve finále Davis Cupu 2:1!

17:36
Luxa: V závěru kluci dominovali

"Poslední set už jasně patřil našim. Kluci dominovali a ukázalo se trošku to, co jsem předpovídal na začátku - López nestačil."