František Zahrádka prožil 13 let ve vězení. Jeho proviněním byla spolupráce s americkou zpravodajskou službou, založení a vedení odbojové skupiny a převádění osob ohrožených totalitním režimem za hranice Československa po roce 1945.

Protože pobýval v jižních Čechách, převáděl lidi přes šumavské hranice do Bavorska. Za převádění amerického špióna jej na hranicích zadrželi a zatkli. Nebylo mu ani 20 let,  to mu nakonec zachránilo život. Být o rok starší, jeho rozsudkem by byl trest smrti.

Byl obviněn z velezrady a vyzvědačství. Po zatčení zažil tvrdé výslechy v komunistických kasárnách, které vystřídala vězení a nápravné tábory. Po téměř dvaceti letech se mu dostalo zadostiučinění a uznání.

Jaké bylo vaše dětství?

Můj otec byl italský legionář a po bojích železničář. Narodil jsem se v roce 1930, takže je mi 82 let.  Bydleli jsme v Meziměstí u Broumova a až do roku 1937 jsem vyrůstal s německými dětmi. Po Mnichovu 1938, jednu z prvních říjnových nocí nás vyhnali nacisti, mi jsme jim říkali Orneři, pronikli do železničářské kolonie a vyhnali nás do nákladního vlaku. Oproti Němcům při odsunu jsme neměli těch 35 kilo nákladu sebou.

Divili jsme se s bratrem, že nám maminka oblékla dvě košilky, troje ponožky a to bylo jediné, s čím jsme utíkali. Vlak zastavil až v Chocni a tam jsme byli až do března 1939, protože při demobilizaci porazilo bratra auto a maminka se zhroutila. Chvíli poté si pro mě přijela babička a odvezla si mě do Českých Budějovic. Až do roku 1942 jsem býval různě u tetiček, babiček a příbuzných a po Heydrichiádě jsme dostali byt v Českých Budějovicích.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se