Albánská divize české energetické společnosti ČEZ začala odpojovat od elektřiny albánské státní vodárny, které dlouhodobě nesplácejí své dluhy. Celková výše pohledávek se vyšplhala na 38 milionů eur (asi 971 milionů Kč). ČEZ se k odpojení vodáren rozhodl po řadě neúspěšných jednání s albánskou stranou, uvedla v pátek na firemním webu mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

"Společnost ČEZ opakovaně vyzývala vodárny ke splacení dlužné částky a opětovně odkládala konečný termín splátky. ČEZ se snažil druhé straně vyjít vstříc také navržením splátkového kalendáře či možností uhrazení alespoň části pohledávky," uvedla mluvčí. Albánská strana podle ní odmítla také návrh dluh vodáren kompenzovat dluhem společnosti CEZ Shpërndarje vůči albánskému státnímu výrobci elektřiny KESH.

Společnost podle mluvčí informovala albánské státní úřady i veřejnost o možném zastavení dodávek elektřiny v předstihu, aby lidé měli možnost se připravit. "Pro občany byla připravena informační kampaň, která důrazně vybízí k vytvoření zásob pitné vody," uvedla Půlpánová.

Upozornění, že vodárny může odpojit, zveřejnila albánská divize ČEZ ve středu. V minulosti podle mluvčí podobná pohrůžka albánské společnosti, které mají špatnou platební morálku, k uhrazení dluhu za elektřinu přinutila. Jakmile bude dluh vodáren splacen, je CEZ Shpërndarje připravena dodávky elektřiny okamžitě obnovit.

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

 

Divize CEZ Shpërndarje je ztrátová, což se promítá i do hospodaření celé Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že nejpravděpodobnějším řešením situace bude odchod ČEZ z Albánie.