Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o šest až 7,5 procenta. Ve čtvrtek to uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) Vilém Barák.

Voda by podle sdružení měla bez růstu DPH průměrně podražit asi o pět procent. Zvýšení sazby DPH u vody bude záviset na tom, jestli bude přijat vládní daňový balíček. Pokud ano, zvýší se daň o jeden, v opačném případě o 3,5 procentního bodu.

"Výši cen ovlivní především nárok vlastníků vodohospodářské infrastruktury na finanční zdroje na realizace čistíren odpadních vod, kteří nezískali dotace z EU prostřednictvím Operačního programu životní prostředí," řekla ředitelka SOVAK Miroslava Melounová.

Podle údajů SOVAK, platili lidé v Česku v loňském roce za metr krychlový vody v průměru 66,92 Kč. Litr vody je tak vyšel na necelých sedm haléřů. Mezi cenami jsou poměrně výrazné regionální rozdíly, různá by měla být i výše zdražení v příštím roce.

Podle materiálu, který v polovině října předložilo ministerstvo zemědělství k informaci vládě, průměrná cena vody v Česku od roku 2007 do loňska vzrostla bezmála o třetinu. I po zdražení je cena vody z vodovodu stále více než 100krát levnější než balená voda z obchodu, uvedlo tehdy MZe v dokumentu.

Spolu s růstem ceny vody naopak dlouhodobě klesá její spotřeba. Za pět let do loňska se snížila o deset procent na 88,6 litru na osobu a den.

Podle čísel, která již dříve zveřejnil Český statistický úřad, se loni celkový objem fakturované vody snížil o 1,3 procenta na 486 milionů metrů krychlových. Výběr vodného a stočného naopak vzrostl o více než pět procent na 28,6 miliardy korun.

Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech minulého století. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu o více než třetinu. Lidé kvůli rostoucím cenám vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky.

 

S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.