Vážený tazateli,

Z Vašeho dotazu není jasné, zda manželka dostala výpověď ještě od starého zaměstnavatele a s „novým“ zaměstnavatelem uzavřela novou smlouvu.

Bylo-li tomu tak, je potřeba zodpovědět, zda byla výpověď platná, tj. zda byl v této situaci dán některý ze zákonných výpovědních důvodů. Výpovědní důvody jsou uvedeny v § 52 zákoníku práce a z jiných než tam uvedených důvodů nelze dát zaměstnanci výpověď. Každopádně, budeme-li brát v potaz to, že výpověď je platná, náleží pak Vaší manželce odstupné a mzda za práci. Nezaplatil-li jí bývalý zaměstnavatel mzdu a odstupné, má Vaše manželka vůči němu pohledávku a tu lze normálně soudně vymáhat.

Co se týče zápočtového listu, je při skončení pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm a) údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání, b) druh konaných prací, c) dosaženou kvalifikaci, d) odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby, e) zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky.

Porušení této povinnosti a povinnosti vyplatit zaměstnanci mzdu naplňuje skutkovou podstatu přestupku dle zákona 251/2005 Sb. o inspekci práce (§ 25).

Doporučujeme Vám proto se obrátit na příslušný inspektorát práce, který tuto oblast kontroluje a pochybení zaměstnavatelů sankcionuje. Co se týče dlužné nevyplacené mzdy, s tím Vám doporučujeme se obrátit na advokáta, který Vám pohledávku uplatní u soudu.