Česká ekonomika zůstává v recesi. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí podle čtvrtečních předběžných údajů Českého statistického úřadu ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesl o 0,3 procenta.

Meziročně se snížil o 1,5 procenta.

"Za dalším poklesem ekonomiky je i tentokrát slabá domácí poptávka. Sice neznáme podrobnosti, ale je zřejmé, že domácnosti i nadále omezují svoje útraty a firmy se nehrnou do investic," říká k předběžným výsledkům analytik ČSOB Petr Dufek.

Tuzemská ekonomika je v recesi od konce loňského roku.

Recese nastává, pokud HDP v mezičtvrtletním srovnání klesne dvě čtvrtletí po sobě, tuzemská ekonomika je v recesi od konce loňského roku.

Slábne domácí poptávka a investice

Příčinou prohlubujícího se poklesu HDP ve třetím čtvrtletí byla podle statistiků především postupně slábnoucí domácí poptávka, zejména snižující se investice do staveb, strojního vybavení a dopravních prostředků. Klesající tendenci však podle ČSÚ měly i spotřební výdaje domácností.

"Přebytky zahraničního obchodu přitom již nebyly, stejně jako v prvním pololetí, schopné kompenzovat snižující se tuzemskou spotřebu," dodal úřad.

Pokles úhrnné poptávky měl dopad na vývoj tvorby odvětvové hrubé přidané hodnoty. Vedle postupně klesající stavební výroby kvůli nedostatku velkých zakázek postihlo snížení poptávky také klíčový průmyslový segment ekonomiky.

"Celkový pokles průmyslové produkce ovlivnila nejen objemově významná strojírenská odvětví výroba dopravních prostředků a výroba strojů a zařízení, ale také potravinářský, dřevařský a papírenský průmysl a další odvětví," uvedl ČSÚ.

Lépe jen tak nebude

V úhrnu za první až třetí čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt přibližně o jedno procento, úhrnná cenová hladina přitom byla o 1,3 procenta vyšší než ve stejném období minulého roku.

"Aktuální recese je sice méně prudká než ta předchozí (2009), ale už nyní je delší a známky obratu k lepšímu nejsou nikde patrné. Hlavnímu motoru ekonomiky – průmyslu – dochází dech a nové objednávky nevěstí zlepšení ani pro konec letošního roku," doplňuje Dufek.

"Pro letošní rok odhadujeme pokles české ekonomiky o 0,9 % a v příštím roce čekáme hlemýždí růst o 0,5 % a to pouze v případě, kdy nám to umožní vývoj v eurozóně," předpovídá hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru