Americký kavárenský řetězec Starbucks kupuje prodejce sypaných čajů Teavana. Firmy o tom společně informovaly novináře.

Starbucks má za jednu akcii Teavany zaplatit 15,5 dolaru, dohromady ho tedy obchod vyjde na celkových zhruba 620 milionů dolarů, v přepočtu podle aktuálního kurzu 12,5 miliardy korun.

Akcionářům firmy Teavana tak nabídl prémii přesahující polovinu hodnoty jedné akcie. Management firmy totiž počítá s rostoucími prodeji čajů v USA.

Akcie Starbucksu na americkém trhu NASDAQ v reakci na oznámenou transakci klesly o 2,92 procenta na 48,84 dolaru za kus.

Naopak akcie Teavany posílily o neuvěřitelných 52,52 procenta na 15,45 dolaru za kus.

Starbucks podle všeho počítá s expanzí obchodů Teavany, kterou bude podporovat.

Podle analytika Marka Kalinowskeho z Janney Capital Market bude Starbucks na synergie. Je tedy možné, že se nabídka sypaných čajů objeví i v jeho kavárnách.

Starbucks rozšiřuje portfolio

Starbucks minulý rok změnil své logo, z kterého odstranil nápis "coffee", tedy káva.

Od té doby už koupil výrobce čerstvých džusů Evolution Fresh a pekárny Bay Bread, pod které patří i výrobce sendvičů a baget La Boulange. Patří mu i čajová značka Tazo.

V poslední době také začal ve svých kavárnách prodávat energetické drinky a vlastní automaty na kávu.

Starbucks tak postupně rozšiřuje své portfolio.

Společnost Teavana byla založena v roce 1997 jako rodinný podnik současným šéfem Andrew Mackem a jeho ženou Nancy. Nyní firma prodává více než 100 druhů sušených čajových lístků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru