Vláda schválila novelu zákona, podle níž budou muset pojišťovací zprostředkovatelé i prodejci pojistek v pojišťovnách skládat odbornou zkoušku. Návrh zákona, který ještě musí projednat sněmovna, rovněž zpřísňuje pravidla pro jednání zprostředkovatelů se zákazníkem. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je cílem novely posílit ochranu spotřebitele.

Předloha zavádí nový způsob ověřování odborné způsobilosti prodejců pojištění. Povinností zprostředkovatelů i zaměstnanců pojišťoven bude před vstupem do odvětví i po uplynutí určité doby jejich působení v něm úspěšně složit odbornou zkoušku zaměřenou na prokázání odborných znalostí a dovedností. Tyto zkoušky budou zajišťovat zkušebny akreditované Českou národní bankou.

Úprava pravidel jednání se zákazníkem směřuje k větší transparentnosti, zejména zlepšení informovanosti o osobě zprostředkovatele a pojistném produktu, který je klientovi nabízen. Novela chce také zjednodušit a zpřehlednit kategorie zprostředkovatelů pojištění ze současných pěti na dvě, a to samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce. Rovněž upravuje procedury registrace pojišťovacích zprostředkovatelů.

Pojišťovny vládní novelu kritizují. Zvýšení administrativních povinností spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Návrh podle České asociace pojišťoven mění věci, které by měla významným způsobem řešit až upravená evropská směrnice.

Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců za pozitiva návrhu považuje sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotí zvýšení administrativních povinností. Nesouhlasí také s požadavkem na maturitní zkoušku i u těch zprostředkovatelů, jež v oboru působí již řadu let, ale není jim ještě 45 let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru