Za 128,5 milionu korun má Fotbalová asociace ČR získat od Českého svazu tělesné výchovy rozsáhlé pozemky a sportovní objekty včetně dvou stadionů na pražském Strahově.

Podle internetového deníku Insider už se na zásadních podmínkách transakce dohodli předsedové obou organizací Miroslav Pelta a Miroslav Jansta. Nyní záleží na tom, jestli ji 1. prosince schválí valná hromada ČSTV.

Asociace by měla získat stadion Evžena Rošického, těsně sousedící stadion Přátelství a také chátrající hotel Coubertin.

Vedení českého fotbalu chce na Strahově vybudovat administrativní budovu, v níž bude mít sídlo. Na jeho výstavbu už asociace získala od FIFA a UEFA granty ve výši zhruba 150 milionů korun.

"Udržování strahovského areálu nás ročně přijde v průměru na 16 milionů korun. Nemáme prostředky na investice. Fotbal je jediný, kdo je schopen je z grantových programů FIFA a UEFA sehnat," uvedl Jansta k prodeji pozemků a budov.

Zastaralý stadion Evžena Rošického má být na FAČR převeden bezplatně, i když znalecký posudek podle Insideru vyčíslil jeho cenu na téměř 32 milionů korun.

"Na stadion byly v minulosti čerpány dotace v řádech desítek milionů korun a ty peníze by se po prodeji musely vracet. Proto jsme zvolili variantu bezúplatného převodu," řekl Jansta.

Spekuluje se o tom, že fotbalová asociace by se po získání pozemků na Strahově mohla vrátit k projektu Národního stadionu, o kterém se v minulosti už mnohokrát mluvilo, ale zůstalo vždy jen u plánů.

Cenu pozemků podle Insideru výkonný výbor ČSTV vyčíslil na 70 milionů, nemovitý majetek na 57,4 milionu a movitý na necelý milion.

"Rozhodně se nejedná o celý areál Strahova. Co by s ním fotbal dělal?" prohlásil ředitel komunikace FAČR Jaroslav Kolář. Probíhající jednání na toto téma však nevyvrátil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru