Škody z prohibice

15 mil. Kč

představují náklady, které likérky vyčíslily v souvislosti s vládou nařízeným zavedením nových kolků. Tyto náklady zahrnují hodnotu zbylých starých kolků, největší část z nich (8,5 milionu korun) ale tvoří doložené náklady na odstranění starých kolků a přelepení už jednou okolkovaných 3,4 milionu lahví.

1,8 mld. Kč

Dosavadní přibližný odhad ztrát vlivem prohibice - dohromady u likérek, obchodníků, restaurací a státu (na spotřební dani a DPH).

18-20 %

Na tolik odhaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu letošní propad prodeje lihovin z loňských 65 milionů litrů. Ještě v polovině roku likérky odhadovaly pokles na 7 %.

Ministerstvu financí dorazily první účty za zářijovou prohibici. Členské firmy Unie výrobců a dovozců lihovin požádaly o proplacení celkem 15 milionů korun nákladů, které jim vznikly v důsledku povinného zavedení nových kolků. Celkový požadavek dvanácti producentů a dovozců, kteří dohromady ovládají 80 procent prodeje lihovin v Česku, je sice jen zlomkem finančních škod způsobených prohibicí, ale jedná se o první konkrétně vyčíslenou a na státu požadovanou částku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.