Hrubý domácí produkt Estonska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,4 procenta.

To je citelné zlepšení proti druhému čtvrtletí, kdy růst podle tamního statistického úřadu činil 2,2 procenta.

Analytici čekali zpomalení tempa, o lepší výsledek se zasloužila hlavně domácí poptávka.

Estonsko je členem eurozóny, kde je podobný růst spíše výjimkou. Eurozóna se kvůli dluhové krizi už delší dobu potýká s útlumem poptávky a její ekonomika jako celek oslabuje.

Týká se to ale hlavně zemí v západní Evropě, východ eurozóny potíže zatím zvládá lépe.

Klesá export průmyslu

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu ekonomiky zpomalí na dvě procenta. Estonsko má jen asi 1,4 milionu obyvatel a hodnota jeho HDP se pohybuje kolem 16 miliard eur (asi 406 miliard Kč). Z pohledu celé eurozóny je to zanedbatelný objem.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika po sezonním přepočtu vzrostla o 1,7 procenta. To je rovněž citelné zlepšení proti předchozímu kvartálu, kdy růst činil 0,5 procenta.

"K růstu nejvíce přispělo stavebnictví a dále informační a komunikační služby," sdělil statistický úřad.

Naopak export průmyslového zboží, což je v Estonsku největší ekonomická oblast, měl na růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí negativní vliv.

Estonské ministerstvo financí v srpnu zvýšilo odhad růstu HDP na letošní rok na 2,2 procenta. Do té doby počítalo s růstem o 1,7 procenta.

Naopak eurozóna má před sebou hospodářský propad, který Evropská komise na letošní rok odhaduje na 0,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru