Čína během čtyř let vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa. Již v letošním roce navíc pravděpodobně předstihne eurozónu.

Vyplývá to podle agentur Reuters a DPA z prognózy, kterou zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Indická ekonomika podle prognózy během dvou let předhoní Japonsko. Čína a Indie by pak měly do roku 2030 vytvářet větší hrubý domácí produkt než USA, eurozóna a Japonsko dohromady.

Info

ČÍNA x USA

 

Růst 2012 (odhad)

7,4 %

2,0 %

 

HDP na hlavu (2011, podle parity kupní síly)

8 382

48 386

Podíl Číny a Indie na světové ekonomice by se měl do roku 2060 téměř zdvojnásobit na 46 procent z loňských 24 procent.

Na druhou stranu, podíl všech 34 vyspělých ekonomik sdružených v OECD by měl naopak klesnout na 43 procent ze 65 procent. Podíl samotné eurozóny by se měl snížit na pouhých devět procent ze 17 procent.

"Ekonomická krize, se kterou již pět let žijeme, časem skončí. Svět, ve kterém budou žít naše děti a vnoučata, se ale bude od dnešního světa zásadně lišit," uvedl generální tajemník OECD Angel Gurría. "Budeme čelit novým výzvám k zajištění prosperujícího a udržitelného světa pro všechny," dodal.

Hlavním motorem budoucího hospodářského růstu budou podle šéfa OECD vzdělání a produktivita. Tyto dva faktory by se proto měly v celém světě stát politickou prioritou.