V Česku ve čtvrtek večer oficiálně otevřela na pražských Vinohradech svou první pobočku Vietnamská investiční a rozvojová banka (BIDV). Je to první vietnamská banka, která v Česku začala poskytovat své služby.

Nedávno se objevily v některým médiích informace o tom, že do Česka chce vstoupit další vietnamská banka, VietinBank. To je ovšem podle Wintera omyl, žádné takové plány prý nejsou známé. 

Státní banka BIDV podporuje investice ve Vietnamu a obchodní výměnu se zahraničím.

"Je to obrovský krok dopředu," řekl při této příležitosti předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter

"Zastoupení BIDV u nás zlepší podmínky našich firem, které chtějí úspěšně vstoupit na vietnamský trh, založit si tam své pobočky či vytvořit v tomto teritoriu s 90 miliony obyvatel společné podniky," uvedl už dříve Winter.

Vietnamské večerky jako zlatý důl. Po Makru přichází s nabídkou franšíz další firma - čtěte ZDE

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Banka podle něj také zlepší finanční podmínky pro 57tisícovou vietnamskou menšinu v ČR.

Velká příležitost pro české firmy

Vietnam je podle Wintera velkou investiční příležitostí.

V zemi se chystá 13 jaderných elektráren o celkové kapacitě 16 000 megawattů, nadzemní přepravní kolejový systém a nové letiště v Hanoji, metro v Hočiminově Městě, dálnice od hranic Číny do Ho Či Miminova Města a nové rafinerie ropy, tepelné, vodní a větrné elektrárny i výstavba rekreačních areálů.

BIDV je s aktivy 18,8 miliardy dolarů (zhruba 370 miliard Kč) druhou největší vietnamskou bankou.

Poskytuje bankovní, pojišťovací, investiční i brokerské služby. Ve Vietnamu pro ni podle jejího webu pracuje více než 16 000 lidí a má zde 118 poboček a zhruba 500 transakčních míst.

Vzájemný obchod mezi ČR a Vietnamem v minulých letech rostl, ale dovoz do Česka několikanásobně převyšuje vývoz opačným směrem. Z Vietnamu do ČR míří hlavně levné spotřební zboží jako oblečení či obuv.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru