Ústav organické chemie a biochemie chce navázat na úspěchy patentů profesora Antonína Holého. Pod vedením nového ředitele Zdeňka Hostomského proto zakládá skupiny cíleného výzkumu, které by měly co nejrychleji dokázat, zda některá ze slibných látek objevených v rámci základního výzkumu, mohou vést až k objevu nového léku.

"Je tady například skupina neurosteroidů. To jsou velmi zajímavé látky, které mohou mít využití v kontrole určitých typů bolesti a to je oblast, o niž je velký zájem. A naší snahu je vyvinout látku, která by se mohla stát léčivem,“ řekl Hostomský týdeníku Ekonom ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl českým médiím.

„Zabýváme se i modifikovanými peptidy ovlivňujícími základní metabolismus, což jsou látky které by mohly vést k léčbě obezity,“ dodává Hostomský.

Miliardové patenty

Ideou cílených skupin je co nejrychleji prokázat, zda jde o nosnou linii výzkumu, nebo ne. „Když se ukáže, že to k cíli nevede, výzkum se zastaví. Jsou to jakési interní spin-off firmy, které jsou například běžné na špičkových amerických univerzitách,“ vysvětluje Hostomský, který posledních dvacet let strávil ve Spojených státech prací pro farmaceutické firmy.

Hostomský se netají tím, že by rád navázal na úspěchy týmu Antonína Holého. Jen z patentů na jeho antivirové léky loni ÚOCHB získal 1,5 miliard korun. Čistý zisk ústavu byl 800 miliónů korun.

Týdeník Ekonom - č. 45/2012„Peníze investujeme tak, abychom zvýšili pravděpodobnost, že to nejsou a nebudou poslední patenty, o něž bude ve světě zájem. A věřím, že tyto úspěchy mít budeme, i když třeba ne ve stávajícím rozsahu,“ řekl týdeníku Ekonom Hostomský.


Existuje univerzální lék na rakovinu? Jaké je zákulisí farmaceutického byznysu? Podle čeho se pozná dobrý manažer?

VELKÝ ROZHOVOR SE ZDEŇKEM HOSTOMSKÝM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 8. LISTOPADU.

banner 2

Související